Čínské akcie oživily z propadu, uklidnila je centrální banka | E15.cz

Čínské akcie oživily z propadu, uklidnila je centrální banka

Čínské akcie oživily z propadu, uklidnila je centrální banka
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Akciové trhy v Číně dnes zvrátily počáteční pokles a oživily z úterního propadu. Investory uklidnila centrální banka, která druhý den po sobě poskytla finančnímu systému zvýšenou peněžní injekci. To zmírnilo obavy investorů z toho, že vláda omezí svá červencová opatření na podporu akciového trhu.

Hlavní ukazatel šanghajské akciové burzy Shanghai Composite Index dnes posílil o 1,6 procenta, třebaže během dne ztrácel přes pět procent. V úterý ztratil 6,1 procenta a po třech nárůstech za sebou zaznamenal nejprudší jednodenní pokles od 27. července. Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, dnes posílil o 1,2 procenta.

Úterní propad byl reakcí na vyjádření úřadu pro regulaci trhu cenných papírů. Ten uvedl, že trh se normalizoval a vláda umožní hrát tržním silám větší roli. Peking přijal řadu opatření na podporu akcií v odpovědi na prudké červencové ztráty, které vymazaly část předešlého dlouhého vzestupu.

Vývoj Shanghai Composite Index od ledna 2012:

Shanghai Composite IndexShanghai Composite IndexAutor: yahoo

Někteří analytici dnes agentuře Reuters řekli, že regulační úřad pouze naznačil zpomalování podpůrných nákupů, nikoli zpětné prodeje dříve nakoupených akcií.

V úterý a dnes centrální banka vložila na peněžní trh prostřednictvím sedmidenních repo úvěrů nadprůměrná množství likvidity. Trh také povzbudila zpráva, že centrální banka nabídne vybraným bankám nový střednědobý úvěrový rámec, aby zmírnila napětí na peněžním trhu po devalvacích jüanu z minulého týdne.

Jüan se po sérii devalvací ke konci minulého týdne stabilizoval. Obchodníci ale očekávají, že kvůli problémům čínské ekonomiky zůstane pod tlakem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!