Čínské akcie zažily největší šok od krize. Investoři přišli o biliony korun

Obrovský propad, v přepočtu 29 bilionů korun zasáhl jen koncem minulého týdne čínské akcie na dvou klíčových burzách v Šanghaji a Šen-čenu. Propad bohatství odpovídající například sedmiletému výstupu české ekonomiky znamená pro tamní trh nejprudší otřes od roku 2008, kdy kapitál prchal z Číny pod dojmem počínající globální krize.

Ilustrační foto
29.6.2015 6:04   |  

Pád burzy si o víkendu vyžádal jednu z nejrozsáhlejších pokrizových akcí čínské centrální banky na podporu ekonomiky, úrokové sazby v zemi tak propadly na historická minima.


Trhům v Asii nesvědčí ani aktuální vývoj v Řecku: Asijské akcie kvůli Řecku prudce klesají, euro výrazně ztrácí


Během pouhých dvou týdnů přišli investoři v Číně takřka o pětinu svých investic. Ještě na počátku června přitom obě hlavní čínské burzy suverénně vévodily globálním výkonnostním akciovým žebříčkům, a to zejména díky masovým sázkám drobných investorů obchodujících ve valné míře s půjčenými penězi.

„Již delší dobu se spekulovalo o tom, že růst čínského trhu s cennými papíry je neudržitelný zejména v kombinaci s horší výkonností tamní ekonomiky. Ta se postupně adaptuje na střídmější nový standard, uvádí Michal Putna z Patrie.

… růst čínského trhu s cennými papíry je neudržitelný zejména v kombinaci s horší výkonností tamní ekonomiky

Čínská centrální banka v sobotu počtvrté od listopadu snížila základní úrokovou sazbu na 4,85 procenta, poprvé v historii země tak sazba klesla pod pět procent. Bankéři zároveň snížili minimální objem peněz, které musí komerční banky vázat u regulátora. Oba kroky v jeden den provedla tamní centrální banka naposledy v říjnu roku 2008, tedy v okamžiku kulminující finanční krize.

Cílem opatření je podle expertů nejen uvolnit co nejvíce peněz pro půjčky slábnoucí ekonomice, ale i zachránit burzu, jejíž zisky předtím vláda sama vydatně přiživovala a k investicím nabádala.


Čtěte také:

Na Čínských burzách obchodují i uklízečky, experti čekají brzký pád

Přefouknutá bublina: Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Čínské akcie na sedmiletých maximech: Letos rostou už o 20 procent

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web