Co stojí za propadem čínských akcií? Regulátoři pátrají po manipulacích

Čínští regulátoři začali vyšetřovat podezření na manipulace na čínském akciovém trhu a ohlásili řadu opatření k jeho stabilizaci. Čínské akcie během tohoto týdne oslabily o více než deset procent a od poloviny června jejich ztráta dosáhla téměř 30 procent.

Ilustrační foto
3.7.2015 14:26   |  

Čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) oznámila, že vytvořila tým, který bude pátrat po „stopách nezákonné manipulace“. Podle listu China Daily komise vyšetřuje investory spekulující na pokles cen akcií, píše agentura Reuters.


Přečtěte si: Čínské akcie zažily největší šok od krize. Investoři přišli o biliony korun


CSRC v rámci snahy o stabilizaci akciového trhu mimo jiné omezí primární emise akcií i navyšování akciového kapitálu podniků. Peking již ve snaze o podporu akciového trhu učinil řadu opatření, včetně snížení úrokových sazeb.

Vyprodej na akciovém trhu se mu však zatím nepodařilo zastavit. Index CSI300, který zahrnuje tři sta největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, se dnes propadl o 5,4 procenta a za celý týden ztratil 10,4 procenta.

Výprodej na trhu odstartoval poté, co se ceny čínských akcií v období od listopadu do poloviny června více než zdvojnásobily. Za tímto růstem stáli podle agentury Reuters drobní investoři využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze.


Čtěte také:

Asijské akcie kvůli Řecku prudce klesají, euro výrazně ztrácí

Přefouknutá bublina. Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Na čínských burzách obchodují i uklízečky. Experti čekají brzký pád

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Počet odhalených pojistných podvodů se od roku 2010 ztrojnásobil, loni přesahoval 15 a půl tisíce. Vyplývá to z informací poskytnutých projektem Česko v datech. Nedá se ovšem… více

Komerční prezentace
Mobilní web