Evropské akcie navzdory krokům centrální banky výrazně klesly

Evropské akciové trhy dnes neudržely poměrně silný růst a nakonec výrazně oslabily. Evropská centrální banka (ECB) se sice rozhodla podpořit ekonomiku nečekaně rozsáhlým uvolněním měnové politiky, šéf ECB Mario Draghi ale naznačil, že s dalším snižováním úrokových sazeb již nepočítá.

Burza ve Frankfurtu
10.3.2016 19:05   |  

Panevropský index FTSEurofirst 300 zakončil obchodování poklesem o 1,77 procenta na 1311,74 bodu. Bezprostředně po zprávě o nejnovějších stimulech ECB si přitom připisoval až 2,6 procenta.

ECB dnes snížila všechny své úrokové sazby, posílila program nákupů dluhopisů a nabídla bankám další levné úvěry. Analytik Giuseppe Sersale ze společnosti Anthilia Capital poznamenal, že trh později zaskočily Draghiho výroky, kde naznačil, že další snižování úrokových sazeb již považuje za nepravděpodobné.

„Z dnešní perspektivy a s ohledem na podporu, kterou hospodářskému růstu a inflaci zajistí naše opatření, nepředpokládáme, že bude nutné další snižování sazeb,“ uvedl Draghi na odpolední tiskové konferenci. Dodal ale, že úroky zůstanou dlouhou dobu na velmi nízké úrovni.

Německý akciový index DAX 30 Zdroj: euroinvestor.com

Hlavní index německých akcií DAX dnes odepsal 2,31 procenta na 9498,15 bodu, zatímco index pařížské burzy CAC 40 ztratil 1,70 procenta a uzavřel na hodnotě 4350,35 bodu. „Bez ohledu na tu krátkodobou reakci trhu považujeme ohlášená stimulační opatření za velmi důležitá,“ uvedl Sersale. Za obzvlášť významné označil, že banky získaly možnost „čerpat nové dlouhodobé úvěry s nulovými či zápornými sazbami“.

Dolů dnes navzdory počátečnímu růstu zamířily také akciové trhy ve Spojených státech, na které měl negativní dopad mimo jiné pokles cen ropy. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, vykazoval kolem 18:30 středoevropského času pokles o zhruba 0,7 procenta.


Čtěte také:

Ropné velmoci se zbavují akcií. Látají tím díry v rozpočtech

Allianz prý chystá žalobu na Volkswagen kvůli propadu akcií

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web