Evropské akcie prudce klesly, propad urychlily komodity

Akcie na západoevropských trzích dnes pokračovaly v propadu a jejich hlavní index obchodování zakončil nejníže za posledních 13 měsíců. Trhy srážel další pokles cen ropy a také propad akcií firem, které se zabývají těžbou dalších komodit, tedy nejen ropy. Před koncem obchodování se propad cen zrychlil v reakci na mohutné ztráty, které zasáhly Wall Street.

Burza ve Frankfurtu
15.1.2016 20:22   |  

Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 2,79 procenta a uzavřel na hodnotě 1297,1 bodu. Za celý týden vykázal už třetí týdenní ztrátu v řadě. Užší index Euro STOXX 50, který sleduje hlavní emise v eurozóně, oslabil o 2,37 procenta na 2952,48 bodu.

Hluboké ztráty zaznamenaly všechny významné trhy. Index pařížské burzy CAC 40 odepsal 2,38 procenta na 4210,16 bodu, zatímco index frankfurtské burzy DAX klesl o 2,54 procenta na 9545,27 bodu. Index londýnské burzy FTSE 100 měl ztrátu 1,93 procenta a uzavřel na 5804,10 bodu. To je minimum za více než tři roky.

Vývoj indexu DAX 30 za poslední rok:

Zdroj: Euroinvestor.com

Akcie nadnárodní těžařské společnosti BHP Billiton klesly o 6,4 procenta. Firma dnes uvedla, že kvůli citelnému propadu cen ropy odepíše z investic do těžby z břidlicových ložisek v USA částku 7,2 miliardy dolarů. To posílilo očekávání, že firma bude muset poprvé po více než 25 letech snížit dividendu.

Dolů zamířily také akcie dalších těžařských firem, jako je například Rio Tinto, Glencore nebo Antofagasta. Na nové minimum za šest a půl roku totiž dnes klesla cena mědi, která ztrácí už dva týdny v řadě.

Světové ceny ropy dnes klesly o více než šest procent a například severomořská ropa Brent se přechodně dostala pod 29 dolarů za barel na novou nejnižší úroveň za 12 let. Trh tentokrát srážely vyhlídky na brzké zrušení sankcí proti Íránu, což povede k nárůstu íránského vývozu ropy a k dalšímu zahlcení světového trhu s ropou.

Vývoj ceny ropy Brent za poslední rok:

Zdroj: Euroinvestor.com

Někteří investoři mají za to, že ceny akcií jsou po masivních výprodejích už příliš nízko. Čekají proto na postup Evropské centrální banky (ECB), která by případnými dalšími intervenci mohla pomoci sestupný vývoj zastavit. Měnový výbor ECB bude znovu zasedat ve čtvrtek.

Propad Renaultu

V propadu dnes pokračovaly také akcie francouzské automobilky Renault, jejíž pracoviště nedávno kvůli technologii měření emisí prohledávali vyšetřovatelé. Firma již dříve uvedla, že její auta měření emisí neobcházejí a že ani vyšetřovatelé žádné takové důkazy nenašli. Tak tomu je i podle francouzské vlády, podle které ale předběžné výsledky testů ukázaly nadměrné emise oxidu uhličitého a oxidů dusíku u vozů tohoto a několika nejmenovaných zahraničních výrobců.

Renault dnes podle agentury AFP sdělil, že všechna jeho nová auta emisní normy splňují. Investory však toto ujištění nepřesvědčilo, akcie totiž po čtvrtečním propadu o skoro devět procent klesly o dalších 3,4 procenta na 75,13 eura.

Vývoj akcií Renaultu za poslední rok:

Zdroj: Euroinvestor.com

Propad zasáhl rovněž akciové trhy ve střední Evropě, například index varšavské burzy WIG20 odepsal 2,37 procenta na 1734,87 bodu, index budapešťské burzy BUX klesl o 1,65 procenta a uzavřel na 23.882,92 bodu. Pražská burza, z pohledu velkých západoevropských trhů ovšem téměř bezvýznamná, dnes podle indexu PX odepsala 1,95 procenta na 881,12 bodu. Za tento týden ztratila 4,6 procenta, od začátku roku pak 7,9 procenta a je nejníže od léta 2013.


Čtěte také:

Vyhlídky na zrušení íránských sankcí poslaly ropu na dvanáctileté minimum

Americké akcie prudce klesly, širší index S&P 500 je nejníže od září

Kvůli emisím úřady vyšetřují i Renault, akcie firmy klesly o pětinu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web