Evropské banky zapomněly na brexit, jejich akcie od referenda podražily o 28 procent | E15.cz

Evropské banky zapomněly na brexit, jejich akcie od referenda podražily o 28 procent

Jaroslav Bukovský

Přesně čtyři měsíce trvalo, než se evropské bankovnictví vypořádalo s výsledky britského referenda o odchodu z Evropské unie. Akciový index sdružující největší finanční domy na starém kontinentu se tento týden vrátil na svou úroveň z předvečera brexitu. 

Pro investory se stala včasná sázka na akcie oslabených evropských bank ziskovou bonanzou, jen od referenda totiž podražily jejich akcie v průměru o více než 28 procent.
„Domnívám se, že jde o dočasný pohyb do okamžiku, než se téma brexitu začne znovu skloňovat, nebo než bude případné referendum o samostatnosti Skotska,“ soudí nezávislý ekonom Petr Hlinomaz. Jen během dvou dnů následujících po oznámení brexitu přišly akcie evropského bankovního sektoru o 22 procent hodnoty, a jejich ceny padly na čtyřleté dno.

Nejzajímavější příběh nabídly investorům po brexitu akcie britské banky Barclays. Výsledek referenda srazil hodnotu jedné ze čtyř největších ostrovních bank o třetinu, její akcie ale do současnosti stihly ostrý propad takřka vyrovnat. Burziáni tak během čtyř měsíců brali výnos převyšující 43 procent. Bezmála o 40 procent výše jsou od brexitu i akcie dalšího ostrovního giganta HSBC.

Paříž po brexitu lanaří britské firmy, příští City se má stát čtvrť La Défense

Ekonomové zdůrazňují, že zatímco negativní efekt brexitu odezněl, základní hrozby pro byznys evropského bankovního trvají i nadále. „Stěžejní pro vývoj akcií sektoru jsou potenciální problémy některých ústavů, jako například Deutsche Bank, a rovněž extrémně nízké úrokové sazby, které bankám způsobují potíže kvůli nízkému rozpětí mezi inkasovanými a vyplácenými úroky,“ připomíná analytik BH Securities Martin Vlček.

Jednu z posledních růstových vln zažily akcie evropských bank během uplynulých několika týdnů. Jen od poloviny října posílily bankovní tituly z indexu Euro Stoxx 600 o bezmála devět procent. Z historického hlediska se nicméně ceny bankovních akcií drží nízko, ve srovnání s předkrizovým maximem jsou jejich nynější ceny o tři čtvrtiny nižší. Levnější jsou bankovní akcie i ve srovnání s loňskem, oproti říjnu 2015 index zlevnil o 24 procent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!