Evropským akciím dochází dech

Na akciových trzích starého kontinentu se objevily první příznaky kocoviny. Pokles indexů nastal necelé čtyři měsíce od spuštění kvantitativního uvolňování, v jehož rámci lije Evropská centrální banka do oběhu 60 miliard eur měsíčně.

Frankfurtská burza
5.5.2015 6:31   |  

Začátek tištění peněz poslal v prvním čtvrtletí evropské akcie vzhůru a společnou měnu euro opačným směrem. Vlivem zběsilého nakupování ECB letěly vzhůru také ceny vládních dluhopisů zemí eura i dalších evropských států. Výnosy, které se pohybují opačně než cena obligací, zamířily v některých případech dokonce do záporných hodnot.

Tento trend se náhle obrátil. Duben byl pro akcie eurozóny prvním letošním ztrátovým měsícem a německé desetileté dluhopisy, které už flirtovaly se zápornými výnosy, otočily a jejich výnos v minulém měsíci vzrostl z 0,17 na 0,37 procenta. Euro, které v prvních třech měsících roku ztratilo k dolaru 11 procent, v dubnu vůči americké měně o čtyři procenta posílilo. Jako by prezident ECB Mario Draghi přišel o svou kouzelnou moc.

ECB může těšit, že analytici ještě neprohlásili akciovou rallye taženou tištěním eur za minulost. Špatnou zprávou pro ECB ale je, že aktuální rozkolísanost a nervozita trhů může být ukázkou budoucí každodenní reality. „Co jsme viděli v minulém měsíci, nám dostatečně napovídá, s čím budou investoři žít další dva až tři roky,“ citoval Bloomberg Pascala Duvala z Russel Investments.

Někteří analytici argumentují tím, že euro posílilo jen díky oslabení dolaru vlivem pomalejšího růstu americké ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí. Pokles evropských akcií byl prý také v souladu s temnějším globálním výhledem, kde má velkou váhu zpomalující čínská ekonomika. Jednodušším vysvětlením je, že po tak silném vzestupu v prvních třech měsících roku musela přijít korekce. „Řada investorů si po takovém růstu ráda vybere zisky,“ uvedl pro deník Financial Times Andrew Milligan, šéf strategie ve společnosti Standard Life Investments.


Čtěte také:

Akciový index S&P 500 je na rekordu, optimismus investorů nebere konce

Západoevropské firmy mají z nabídek akcií nejvíce peněz za 15 let

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web