Firmy loni získaly na burzách nejvíc kapitálu od krize, kult IPO ale slábne | E15.cz

Firmy loni získaly na burzách nejvíc kapitálu od krize, kult IPO ale slábne

Firmy loni získaly na burzách nejvíc kapitálu od krize, kult IPO ale slábne
eurové bankovky
• 
ZDROJ: čtk/AP

Jaroslav Bukovský

Burziáni loni na evropských trzích proinvestovali do nově příchozích firem největší balík peněz od předkrizového roku 2007. Přesně 364 firem získalo na kontinentálních burzách v rámci primárních akciových emisí (IPO) přes 57 miliard eur čerstvého kapitálu, což je takřka o pětinu více než předloni. Trend se ale obrací, stále více majitelů firem totiž z původního záměru uvést svou firmu na burzu upouští.

„Letos lze očekávat, že počet společností, které přijdou na trh v Evropě, klesne, protože investoři stále přehodnocují investiční příležitosti. A ty, které mohou počkat, počkají,“ říká Olga expertka poradenské firmy PwC Olga Cilečková. Známky obratu byly patrné už loni, celkově se totiž na evropské burzy chystalo 426 firem, 61 z nich, tedy o čtvrtinu více než předloni, si ale emisi akcií na poslední chvíli rozmyslelo.

„Stalo se tak kvůli výkyvům trhů i náročnějším podmínkám. Předpokládáme, že v roce 2016 odložených či zrušených IPO přibude,“ pokračuje Cilečková. Firmy, které u svých záměrů vstoupit na burzu setrvají, se budou podle ní obvykle rekrutovat ze sektorů financí a technologií. Hrozbami pro trh primárních emisí mají být letos nízké ceny ropy, rostoucích úrokových sazeb a pokračující nestabilita měnových kurzů.

Hodnota a počet IPO v Evropě od roku 2007:

IPO 2015 v EvropěIPO 2015 v EvropěAutor: PWC

Epicentrem primárních evropských akciových emisí zůstává Londýn, jeho význam ale loni lehce poklesl. Zatímco v roce 2014 udaly firmy v Londýně akcie za bezmála 20 miliard eur, což odpovídá čtyřiceti procentům všech evropských akciových nabídek, loni to bylo už jen 16 miliard. Vzrostl naopak význam burz v italském Milánu nebo španělském Madridu, které dohromady poskytly útočiště pro takřka čtvrtinu loňských evropských IPO.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!