Firmy loni získaly na burzách nejvíc kapitálu od krize, kult IPO ale slábne

Burziáni loni na evropských trzích proinvestovali do nově příchozích firem největší balík peněz od předkrizového roku 2007. Přesně 364 firem získalo na kontinentálních burzách v rámci primárních akciových emisí (IPO) přes 57 miliard eur čerstvého kapitálu, což je takřka o pětinu více než předloni. Trend se ale obrací, stále více majitelů firem totiž z původního záměru uvést svou firmu na burzu upouští.

eurové bankovky
9.2.2016 11:59   |  

„Letos lze očekávat, že počet společností, které přijdou na trh v Evropě, klesne, protože investoři stále přehodnocují investiční příležitosti. A ty, které mohou počkat, počkají,“ říká Olga expertka poradenské firmy PwC Olga Cilečková. Známky obratu byly patrné už loni, celkově se totiž na evropské burzy chystalo 426 firem, 61 z nich, tedy o čtvrtinu více než předloni, si ale emisi akcií na poslední chvíli rozmyslelo.

„Stalo se tak kvůli výkyvům trhů i náročnějším podmínkám. Předpokládáme, že v roce 2016 odložených či zrušených IPO přibude,“ pokračuje Cilečková. Firmy, které u svých záměrů vstoupit na burzu setrvají, se budou podle ní obvykle rekrutovat ze sektorů financí a technologií. Hrozbami pro trh primárních emisí mají být letos nízké ceny ropy, rostoucích úrokových sazeb a pokračující nestabilita měnových kurzů.

Hodnota a počet IPO v Evropě od roku 2007:

Epicentrem primárních evropských akciových emisí zůstává Londýn, jeho význam ale loni lehce poklesl. Zatímco v roce 2014 udaly firmy v Londýně akcie za bezmála 20 miliard eur, což odpovídá čtyřiceti procentům všech evropských akciových nabídek, loni to bylo už jen 16 miliard. Vzrostl naopak význam burz v italském Milánu nebo španělském Madridu, které dohromady poskytly útočiště pro takřka čtvrtinu loňských evropských IPO.


Čtěte také:

Historicky největší IPO. Alibaba na NYSE získal zhruba 25 miliard dolarů

Evropské firmy odkládají burzovní debuty. Odradil je propad trhů v Číně

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web