Investoři odepisují řecké banky, stát prodělává | E15.cz

Investoři odepisují řecké banky, stát prodělává

Investoři odepisují řecké banky, stát prodělává
Fronta před bankami v Řecku
• 
ZDROJ: čtk

Jaroslav Bukovský

Řecké banky prožily během druhého obchodního dne po znovuotevření aténské burzy další armagedon. Obdobně jako den předtím propadly jejich akcie takřka o třicet procent, což je podle tamních pravidel maximální možný denní propad. Hodnota tří největších řeckých bank Alpha, Piraeus a National Bank klesla od pondělního startu aténské burzy v přepočtu bezmála o 5,7 miliardy eur. Hlavním investorem v bankách je řecký stát, jehož majetek tak den co den podléhá silné erozi.

Aténská vláda drží v triu největších bank zhruba dvoutřetinovou akciovou většinu, jen během uplynulých dvou dnů tak přišlo Řecko o 3,5 miliardy eur majetku, což odpovídá více než půldruhému procentu výstupu řecké ekonomiky za loňský rok.

Nepříznivý je i burzovní vývoj dalších státních podílů, o desítky milionů eur se od pondělního rána snížila i hodnota akciových balíků v telekomunikačním OTE, energetickém PPC či ropné Hellenic Petroleum. Tyto firmy přitom bývají skloňovány v privatizačních plánech vládních politiků.

Během prvního obchodního dne po pětitýdenních nucených prázdninách ztratily řecké akcie osm miliard eur z hodnoty, kterou měly před červnovým uzavřením burzy. Celkově jsou nyní akcie na aténské burze o 17 procent levnější.

Šance na zisk
Kdo z investorů vsadil na řecké akcie krátce po znovuotevření aténské burzy, připisuje si slušné zisky. Z pondělního dna, na které parket propadl hned ráno, řecké akcie posílily takřka o sedm procent. Bez bankovních akcií se zisk počítal ve dvou cifrách.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!