JP Morgan překonala očekávání, čistý zisk stoupl o téměř 80 procent

15.7.2010 13:38   |  

První z pětice největších amerických bank, JP Morgan, hospodařila ve druhém čtvrtletí 2010 nečekaně dobře. Podle oznámených výsledků totiž banka zvýšila čistý zisk v meziročním srovnání o 76 procent na 4,8 miliardy dolarů.

JP Morgan se podařilo snížit náklady souvisejícími se špatnými úvěry. Zisk na akcii tak dosáhl hodnoty 1,09 dolaru a výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 67 centů. Generální ředitel společnosti Jamie Dimon uvedl, že banka snížila rezervy na špatné úvěry o 1,5 miliardy dolarů.

Z analýzy výsledků banky vyplývá, že poměr špatných úvěrů k úvěrovému portfoliu ve druhém čtvrtletí dosáhl 5,3 procenta, snížení rezerv na špatné úvěry v rámci čtvrtletí podle banky přineslo kladný efekt v rozsahu 1,5 miliardy dolarů.

Čisté příjmy JP Morgan dosáhly 25,10 miliardy dolarů při očekávání trhu na 25,33 miliard dolarů. Číslo zisku na akcii 1,09 USD již zahrnuje položku spojenou s britskou daní na bonusy bankéřů v rozsahu 14 centů na akcii a změnu rezerv v rozsahu 36 centů na akcii.

V tomto týdnu mají ohlásit své výsledky hospodaření ještě další banky z pětice největších, a to zítra Citigroup, General Electric a Bank of America - Merrill Lynch. Podle některých názorů se ovšem nedá počítat s tím, že by podobně dobré výsledky přišly u dalších bank automaticky. „JPMorgan patří výsledky obvykle mezi nejepší instituce na světě,“ řekl analytik Saxo Bank Christian Tegllund Blaabjerg. Důvodem, proč se nedají čekat podobná data i u ostatních bank je to, že Goldman Sachs je méně diverzifikovaná než JP Morgan, Bank of America - Merrill Lynch, Wells Fargo a Morgan Stanley pak podle Blaabjerga vykáží horší hospodářské výsledky než JP Morgan, ale stále na dobré úrovni.

Podle analytika Cyrrusu Marka Hatlapatky může být celková tržní reakce na výsledky bank sice citelná, ale mnohem významnější budou pro investory nyní výsledky firem působících v reálné ekonomice, především v průmyslu. „Z jejich výsledků by měli investoři usuzovat na aktuální stav ekonomického zotavení globální ekonomiky,“ dodal Hatlapatka.

Podle Branislava Sotáka z Patrie si musejí investoři uvědomit, že jádrovým byznysem bank je poskytování úvěrů. A zatímco oživení poptávky po úvěrechm, zejména z privátní sféry, je stále v nedohlednu, náklady na riziko by měly postupně klesat. Jenže podle Sotáka se pokles rizikových nákladů nedá hned tak čekat. Velkým otazníkem podle něj pořád zůstávají takzvané juniorní hypotéky, které dosud v převážné míře pořád banky evidují. Největší podíl na trhu mají JP Morgan, Bank of America a Wells Fargo. V případě insolvence se odepíšou až v případě, že prodej nemovitosti nevynese dost prostředků na splacení první hypotéky, přičemž je při současných cenách toto riziko značné.


Sledujte akcie JP Morgan online na E15.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web