Levná ropa přeje aeroliniím, akcie nebývale rostou

Pro letecké společnosti bylo požehnáním rozhodnutí organizace OPEC z minulého týdne nesnížit objem těžby ropy. Akcie aerolinií prožily růstový listopad a v závěru minulého týdne povyskočily ještě výše. „Vyhlídky na levnou ropu se pozitivně promítají do leteckého průmyslu,“ konstatuje Jakub Skryja z Verdi Capital. Ropa je největším nákladem pro aerolinie.

Boeing 767 Delta Airlines na ruzyňském letišti
3.12.2014 7:52   |  

Nejhodnotnější americká aerolinka Delta za jediný týden posílila o pět procent. Akcie holdingu United Continental přidaly před víkendem dokonce osm procent, růst ale neudržely a za poslední týden jsou v plusu sedm procent. Sektorový index aerolinií, který je součástí amerického akciového indexu S&P 500, posílil od poloviny června, kdy ropa začala padat, o 31 procent. Ropa za stejné období zlevnila o 37 procent.

Americké letecké společnosti deklarují, že ropa tvoří 30 procent všech nákladů. „Aerolinky profitují z poklesu cen leteckého benzinu a navíc američtí přepravci mohou nadále zvedat ceny letenek kvůli nedostatečné kapacitě,“ řekl Bloombergu Dave Lutz ze společnosti Jones Trading.

Analytici Bank of America Merrill Lynch v nové zprávě předvídají severoamerickým aerolinkám nárůst zisků o 73 procent právě díky úsporám za levnější palivo. Cena leteckého benzinu v Severní Americe od začátku roku klesla o 27 procent.

Akcie Delta Air Lines

Daří se také akciím evropských leteckých přepravců. Akcie Air France-KLM přidaly od minulého pondělí devět procent, za celý listopad posílily o 20 procent, ale od začátku roku jsou v plusu jen 1,5 procenta. I cenné papíry stávkami sužované Lufthansy za týden posílily o pět procent, od začátku roku ale německý přepravce ztrácí 16 procent.

„Akcie Turkish Airlines posílily za měsíc o 27,7 procenta,“ poznamenává Skryja. Turecké aerolinky patří mezi premianty globálního trhu leteckých společností, když od začátku roku posílily již o více než 42 procent.

Z poklesu cen černého zlata profitují také společnosti provozující námořní okružní plavby, u kterých tvoří cena paliva 16 až 20 procent celkových nákladů. Akcie společností Carnival a Royal Caribbean Cruises minulý týden posílily o pět procent.


Čtěte také:

OPEC těžil méně kvůli nepokojům v Libyi, stále však nad limitem

Ruská těžba ropy je na novodobém rekordu, pokles cen ji nezastaví

OPEC neomezí těžbu, ropa dál zlevňuje

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda popřel platnost pohledávek celkem za 1,888 miliardy korun, které přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Šlo o takzvanou… více

Mobilní web