Moskva protlačí své dluhopisy na Západ, poprvé od Krymu

Moskva protlačí své dluhopisy na Západ, poprvé od Krymu
4. března 2016 • 06:22
Velká jména bankovní Evropy se rozhodla kopat za Kreml a protlačit ruské vládní bondy západním investorům. Německá Deutsche Bank, francouzská BNP Paribas a další lídři kontinentálního finančního byznysu totiž na jaře zrežírují návrat Moskvy na mezinárodní finanční trhy, a to po letech odmlky, kdy měla země s ohledem na ukrajinský konflikt dveře na Západě zavřené.

Úspěšným prodejem dluhopisů vydaných v eurech hodlá Moskva oznámit světu, že kapitál už nad ruskými výboji mávl rukou. Oslovila tak širokou skupinu 25 největších bank na obou stranách Atlantiku s nabídkou na aranžmá emise se spíše symbolickým objemem tří miliard eur. Šlo by o první ruské bondy prodané v jiné než domácí měně od roku 2013.

„Banky Deutsche Bank, BNP, Credit Suisse, UBS, UniCredit a Banca IMI jsou připraveny tuto transakci podpořit,“ informoval byznysový portál bne IntelliNews s odvoláním na své zdroje z bankovních kruhů. V Evropě ale kvete Moskvě pšenka lépe než v zámoří. Investiční banka Goldman Sachs, která jako jediná z Wall Street na ruskou nabídku kývla, ze svého rozhodnutí podle zdrojů listu The Wall Street Journal v závěru února po intervenci Washingtonu vycouvala.

Sankce neomezují obchody, ale finanční domy se do nich nepouštějí

Sankce uvalené na Moskvu po anexi Krymu sice zahraničním bankám neomezují obchody s ruskými vládními bondy, zejména zámořské finanční domy mají nicméně obavy z případných politických či regulatorních obstrukcí, kterým by při takové transakci mohly čelit. Z toho důvodu zůstává bondová emise i přes údajnou podporu významných evropských bankéřů stále nejistá.

„Pokud EU spolu s USA vyvinou neformální tlak na finanční instituce, může být poptávka ze Západu nízká,“ říká analytik Consequ Martin Lobotka. Naposledy nabídlo Rusko své vládní dluhopisy vyspělým trhům před třemi lety, a to papíry v objemu sedmi miliard dolarů. Oproti financování v domácí měně Moskva ušetří, desetiletý dluhopis vydaný v rublu totiž vládu ročně vyjde dvakrát dráže.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!