Na burzy se dere řada nových firem, trhy atakují rekordy | E15.cz

Na burzy se dere řada nových firem, trhy atakují rekordy

Na burzy se dere řada nových firem, trhy atakují rekordy
4. července 2014 • 06:56
Vydělat v prvním pololetí nebylo příliš těžké. Nejlépe udělal ten, kdo vsadil na komodity, a to ty zemědělské. Vítězi jsou káva a vepřové maso. Za vydatné pomoci ECB nechaly investory vydělat i řecké či portugalské dluhopisy.

Dařilo se také akciím, ale ne už tolik. Jsou často na rekordech. Například americký akciový index Dow Jones se včera poprvé v historii přehoupl přes hranici 17 tisíc bodů. Mnoho investorů se tak obává, že nové a nové rekordy příliš prostoru pro další růst akciové trhy nedávají.

Na akciové trhy se tlačí nejvíce firem od internetové bubliny, investoři ale začínají být opatrní. „Nikdo už tam nechodí, je tam narváno,“ výrok o restauracích by se dal dnes použít i pro trh primárních vstupů na burzu, takzvaných IPO. První polovina letošního roku byla na nové přírůstky na akciových trzích velmi plodná, dokonce i na pražské burze se objevilo nové jméno (Pivovary Lobkowicz), řada z nich se ale několik měsíců později obchoduje pod upisovací cenou.

Přijde zklamání?

Období, kdy akciové trhy atakují rekordní úrovně, což se děje právě nyní, poskytují živnou půdu pro zklamání. Také neslavné akcie NWR přišly na pražskou burzu na jaře roku 2008, kdy se zdál svět ještě v pořádku. Z upisovací ceny 426 korun stojí dnes méně než čtyři koruny.

Celkem v prvním pololetí proběhlo 588 primárních úpisů s výnosy ve výši 117,7 miliardy dolarů, což představuje 67procentní nárůst oproti srovnatelnému období roku 2013 a zároveň nejvyšší objem kapitálu získaného během prvního pololetí od roku 2007. Vyplývá to z výsledků pravidelné studie EY Global IPO Trends, kterou má deník E15 k dispozici.

Evropské akcie čelí nezájmu

V Evropě se naopak objevují signály, že firmy uvažující o vstupu na burzy se potýkají s nezájmem investorů. Nedávno ze svých plánů vstoupit na londýnskou burzu vycouvala maďarská aerolinka WizzAir či oděvní řetězec Fat Face. „Investoři nejsou ochotni investovat do nadhodnocených aktiv, a proto více než kdy jindy platí, že společnosti plánující vstup na burzu nezaujmou investory pouze svou růstovou vizí, ale hlavně adekvátní upisovací cenou,“ říká Peter Wells, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

Nejočekávanější IPO druhé poloviny by mělo přijít již v srpnu. Na americkou burzu se chystá čínský internetový obr Alibaba. Zatím se mluví o datu 8. srpna. Na trh by měla čínská firma uvolnit akcie za zhruba 15 miliard dolarů, hodnota celé firmy by se po vstupu na burzu měla pohybovat mezi 140 a 160 miliardami dolarů.

Nejočekávanější IPO druhé poloviny by mělo přijít již v srpnu. Na americkou burzu se chystá čínský internetový obr Alibaba. Zatím se mluví o datu osmého srpna. Firma chce upsat akcie za 15 miliard dolarů.

Ilustrační fotoIlustrační fotoAutor: čtk/ap
Vepřové maso, jedna z nejlepších investic začátku roku

Nejlepší letošní investice
Káva
Ještě nikdy nehrál šálek dobré kávy tak zásadní roli jako letos. Krom ducha dokáže letos řádně povzbudit i investorské peněženky. Šedesátiprocentním růstem během pouhých šesti měsíců za sebou s přehledem nechává tradiční investorské fetiše typu akcií, bondů nebo zlata. Zisky milovníkům kávy zařídilo počasí. Brazílii, jakožto největšího světového producenta kofeinové bomby, postihla totiž katastrofální sucha. Spekulanti správně pochopili pěstitelské příručky zmiňující extrémní citlivost kávovníků na dostatek vláhy a chopili se své role. Začali sázet na to, že sklizeň skončí fiaskem, a začali šroubovat ceny vzhůru.
Vepřové maso
Hitem letošního roku je i maso. Nikoli na pultech řezníků, ale na prknech světových komoditních burz. V kurzu investorů je hlavně vepřové, které během šesti měsíců podražilo o 52 procent. Na vině byl především záhadný prasečí virus, který dokázal během uplynulého roku vyhubit deset procent populace prasat ve Spojených státech, což odpovídá sedmi milionům kusů zvířat. Vyhlídky navíc nevypadají růžově, neexistuje zcela bezpečná vakcína ani zázračný lék. Spekulanti sázejí na slova amerických veterinářů, podle kterých udeří prasečí virus po letní odmlce znovu na podzim a během příštích dvanácti měsíců může zabít dalších 2,5 milionu prasat.
Hovězí maso
Příliš stranou nezůstává ani hovězí, přesněji maso z mladých býků a jalovic, které je považováno za nejchutnější. Jeho ceny se za pololetí zvedly o 29 procent a čísla z komoditní burzy CME na konci června svědčila o nejdražším mladém hovězím v historii. Burziáni libru masa vyšroubovali až ke 2,20 dolaru, stopku zdražování může postavit americký spotřebitel. Maso zdražuje několikátý měsíc v řadě, podle amerického úřadu pro zemědělství pak vzrostou maloobchodní ceny o bezmála sedm procent. To může být i pro zámořskou poptávku preferující zdravý životní styl až příliš. Za rostoucími cenami stojí téměř sedmiprocentní pokles počtu kusů poražených v zámoří.
Nikl
Klíčová surovina pro výrobu nerezové oceli letos podražila o bezmála 35 procent. Do cen se naplno promítl rusko-ukrajinský konflikt. Moskva má pod palcem druhé největší naleziště niklu na světě a Západ je na dodávkách z Ruska značně závislý. Spekulanti sázejí na to, že ruská reprezentace v reakci na západní sankce část vývozu přesměruje na východ do Číny, a nechá tak vyspělé ekonomiky ve štychu. Ruský gigant Norilsk vytěží ročně 17 procent světového niklu a jeho šéf Vladimír Potanin se už nechal slyšet, že v Asii se po jeho produkci jen zapráší. Tuna niklu se momentálně obchoduje za cenu převyšující devatenáct tisíc dolarů.
Akcie rizikových zemí
Ukrajinské akcie v poločase roku 2014 patří mezi nejziskovější. Index PFTS vzrostl od ledna podle dat agentury Bloomberg o téměř 50 procent. Ještě lépe na tom jsou v Argentině, které, pokud se do konce července nedohodne s věřiteli, hrozí bankrot. Argentinský index Merval od začátku roku posílil o 53 procent, za posledních 12 měsíců dokonce o 174 procent. Uvedené růsty jsou v domácích měnách, které naopak zažívají volný pád. Jeden americký dolar už na černém trhu stojí 12,35 pesa. Výnos pro zahraniční investory tak není zdaleka takový. O poznání střízlivější jsou zisky akciových indexů v etablovaných ekonomikách. I ty ale nadále atakují rekordní hodnoty.
Palladium
Bez drahého kovu se neobejde automobilový průmysl. Palladium je nejdražší za posledních několik let, jen během prvního pololetí jeho ceny vzrostly o 18 procent. Hlavním problémem jsou stávky těžebních dělníků v Jihoafrické republice, která se stará o 40 procent paladia na světových trzích. Ani světový těžař číslo dva trh nespasí. Je jím Rusko, kterému po výpadku Johannesburgu patří v dodávkách palladia do světa hlavní slovo a Moskva zasažená sankcemi si navýšení těžby dobře rozmyslí. Poptávka navíc roste. Experti švýcarské Credit Suisse předpokládají, že palladia bude na globálním trhu nedostatek nejméně do roku 2016. Burziáni vyhnali ceny nad 850 dolarů za unci.

Ilustrační fotoIlustrační fotoAutor: čtk/ap
Ruským akciím se letos vůbec nedaří

Největší propadáky roku
Pšenice
Velký kapitál v hedgeových fondech drží momentálně největší sázky na pokles pšenice od roku 2011. Světové zásoby jsou na tříletém maximu a od Indie po Evropu je obilnina mezi pěstiteli stále oblíbenější. Letošní pokles: šest procent.
Měď
Podle studie Capital Economics končí kolem pětiny ve světě vytěžené mědi v čínských developerských projektech. Přehřátému realitnímu trhu v zemi Draka zvoní ale umíráček a spekulanti sázejí na pokles cen. Letošní propad: Přes pět procent.
Japonské akcie
Loni s přehledem nejziskovější japonské akcie zůstávají zatím letos s téměř pětiprocentním poklesem na chvostu globálních trhů. Nicméně nabírají druhý dech. Trend se obrátil k růstu už před dvěma měsíci a experti věští Tokiu růstový zbytek roku.
Čínské akcie
Šanghajská burza přišla letos o více než jedno procento, když investoři s napětím sledují vehemenci přistání tamní ekonomiky. Experti nicméně zdůrazňují, že zdejší akcie jsou v průměru dvakrát levnější než americké.
Ruské akcie
Přestože ruský trh dokázal takřka pokrýt až desetiprocentní letošní ztráty způsobené konfliktem s Ukrajinou, zůstal po prvním pololetí v minusu, byť se pokles akciového indexu Micex vešel do jednoho procenta.

Autor: Jaroslav Bukovský a Zdeněk Pečený
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!