Nasdaq dostal za akcie Facebooku rekordní pokutu 10 milionů dolarů

Americká burzovní společnost Nasdaq OMX zaplatí rekordní pokutu deset milionů dolarů (zhruba 200 milionů Kč). Je to za problémy, které loni vznikly během primární emise akcií společnosti Facebook. Oznámila to dnes americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC). Udělený trest je zatím největší pokutou, jakou burzovní komise v USA udělila nějakému provozovateli akciové burzy.

Za nepovedený vstup Facebooku na burzu Zuckerberga doma asi moc nepochválili
29.5.2013 20:07   |  

Série „nešťastných rozhodnutí“ burzy Nasdaq během primární emise akcií Facebooku podle komise způsobila, že byla porušena řada závazných předpisů. Provozovatel burzy se s komisí dohodl, že zaplatí pokutu bez toho, aby přiznal nebo popřel obvinění.

Dlouho očekávaná primární veřejná nabídka akcií Facebooku se uskutečnila loni v květnu. Vstup firmy na burzu však provázely velké technické problémy v obchodním systému Nasdaq, kvůli nimž se zahájení obchodů s akciemi firmy výrazně opozdilo. Navíc někteří obchodníci až do konce obchodování netušili, zda se jejich příkazy vůbec realizovaly a zda tedy akcie vlastní, či nikoli. Někteří se to nedozvěděli vůbec, protože Nasdaq nebyl schopen stav jejich objednávky potvrdit.

Podle burzovní komise uvízlo v systému na více ne dvě hodiny přes 30 tisíc objednávek na akcie, které měly být buď uspokojeny, anebo zrušeny. Investorům tak mohly vzniknout ztráty v úhrnném objemu až 500 milionů USD (asi deset miliard Kč), podotýká agentura Reuters.

Burza Nasdaq se rovněž v rámci jiného urovnání dohodla, že zaplatí 62 milionů USD jako kompenzaci ztrát obchodníkům. Tento plán schválila SEC na počátku letošního roku.


Čtěte také:

Přátel už má Facebook dost. Je čas začít generovat zisk

Nasdaq zvýšil nabídku odškodnění za problémy s debutem Facebooku

Facebook je na burze. Investorům se to nelíbí


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web