Nizozemsko připravuje úpis akcií znárodněné banky ABN Amro

Nizozemská vláda se chystá ještě do konce letošního roku uskutečnit primární nabídku akcií banky ABN Amro, kterou před sedmi lety musel stát znárodnit, aby ji zachránil před krachem. Vstup banky na burzu již schválil regulátor, finanční detaily nabídky zatím stanoveny nebyly.

Ilustrační foto
27.10.2015 16:59   |  

Ministr financí Jeroen Dijsselbloem v dopise zaslaném parlamentu uvedl, že analytici nyní hodnotí náladu investorů. Na základě toho pak bude stanovena cena akcií a velikost primární nabídky.

Nizozemsko znárodnilo banku v roce 2008 a za její záchranu stát zaplatil 21,7 miliardy eur (588,2 miliardy korun). ABN Amro od té doby uskutečnila masivní restrukturalizaci, mimo jiné snížila počet zaměstnanců a prodala zahraničí divize.

V první polovině letošního roku zisk banky stoupl na 1,14 miliardy eur z loňských srovnatelných 700 milionů eur. Banka dnes dodala, že posouvá zveřejnění hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí na 9. listopadu ze 14. listopadu.

Účetní hodnota banky je podle agentury Reuters nyní 15,6 miliardy eur. Nabídka akcií by se tak mohla stát jednou z největší, jaké se kdy v Amsterodamu uskutečnily, a největší nabídkou evropské banky od roku 2011. Stát by mohl v rámci primární nabídky prodat až 30 procent akcií. Zatím tak zůstane hlavním akcionářem banky, hodlá se však postupně zbavit celého podílu.


Čtěte také:

Evropské firmy odkládají burzovní debuty, odradil je propad trhů v Číně

Primární úpisy mají šanci na nejlepší výsledek od začátku finanční krize

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web