Nové trhy u Goldmanů zklamaly očekávání, fond Next 11 nevydělává

Před rokem to vypadalo, že jedenáct nových rozvíjejících se trhů, které do svého fondu vybrali bankéři z Goldman Sachs, snadno vyplní mezeru po uvadajícím svazku Číny, Indie, Brazílie a Ruska. Ceny akcií skupiny zvané Příštích 11, kam patří třeba Turecko, Filipíny nebo Mexiko, se pohybovaly na rekordních maximech a zahraniční investoři se mohli přetrhnout, aby na nich investovali.

 Centrála Goldman Sachs v New Yorku,
18.9.2015 7:15   |  

Příliv peněz vrcholil také v akciovém fondu Goldmanů Next 11. Dokonce se v něm nashromáždil dvojnásobek prostředků než ve fondu investujícím do zemí skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

Dnes se však ukazuje, že jsou na tom lépe investoři, kteří se této honičky nezúčastnili. Od začátku roku akcie na těchto trzích klesly o 19 procent, zatímco na trzích BRIC oslabily jenom o 14 procent. Jak rychle se investoři na nové trhy hrnuli, o to rychleji nyní z nich prchají.

Ze zmíněného fondu Goldman Sachs už utekla polovina investorů a ani kumulovanou ztrátu 11 procent od založení fondu před čtyřmi lety si investiční banka za rámeček také jistě nedá. Jak již uvedla Katie Kochová z Goldman Sachs, fond i tak dopadl lépe než akciové indexy těchto zemí. Ty za čtyři roky ztratily 16 procent.

Kolaps „Příštích 11“ by také mohl znamenat definitivní konec investování do skupin nesourodých zemí sdružených do hezky pojmenovaných svazků, jako tomu bylo v případě BRIC.

„Investiční manažeři se stále více odvracejí od investování založeném na akronymech,“ řekl Bloombergu John Paul Smith, který opustil Deutsche Bank a založil si firmu Ecstrat a jako jeden z mála předvídal pád akciových trhů na rozvíjejících se trzích. „V rámci rozvíjejících se trhů je velmi těžké najít zemi, která by měla zajímavé ceny akcií v kombinaci s příznivým rozvojem podnikatelského prostředí,“ dodal.


Čtěte také:

Goldman Sachs radí prodávat akcie ČEZ. Ziskům prý zvoní hrana

Okopírovat název Goldman Sachs? Proč ne, řekli si v čínském Šen-Čenu

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web