Nové trhy u Goldmanů zklamaly očekávání, fond Next 11 nevydělává | E15.cz

Nové trhy u Goldmanů zklamaly očekávání, fond Next 11 nevydělává

Nové trhy u Goldmanů zklamaly očekávání, fond Next 11 nevydělává
Centrála Goldman Sachs v New Yorku,
• 
ZDROJ: Goldman Sachs via Wikimedia

Zdeněk Pečený

Před rokem to vypadalo, že jedenáct nových rozvíjejících se trhů, které do svého fondu vybrali bankéři z Goldman Sachs, snadno vyplní mezeru po uvadajícím svazku Číny, Indie, Brazílie a Ruska. Ceny akcií skupiny zvané Příštích 11, kam patří třeba Turecko, Filipíny nebo Mexiko, se pohybovaly na rekordních maximech a zahraniční investoři se mohli přetrhnout, aby na nich investovali.

Příliv peněz vrcholil také v akciovém fondu Goldmanů Next 11. Dokonce se v něm nashromáždil dvojnásobek prostředků než ve fondu investujícím do zemí skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

Dnes se však ukazuje, že jsou na tom lépe investoři, kteří se této honičky nezúčastnili. Od začátku roku akcie na těchto trzích klesly o 19 procent, zatímco na trzích BRIC oslabily jenom o 14 procent. Jak rychle se investoři na nové trhy hrnuli, o to rychleji nyní z nich prchají.

Ze zmíněného fondu Goldman Sachs už utekla polovina investorů a ani kumulovanou ztrátu 11 procent od založení fondu před čtyřmi lety si investiční banka za rámeček také jistě nedá. Jak již uvedla Katie Kochová z Goldman Sachs, fond i tak dopadl lépe než akciové indexy těchto zemí. Ty za čtyři roky ztratily 16 procent.

Objem peněz fondu Next 11Objem peněz fondu Next 11Autor: e15

Kolaps „Příštích 11“ by také mohl znamenat definitivní konec investování do skupin nesourodých zemí sdružených do hezky pojmenovaných svazků, jako tomu bylo v případě BRIC.

„Investiční manažeři se stále více odvracejí od investování založeném na akronymech,“ řekl Bloombergu John Paul Smith, který opustil Deutsche Bank a založil si firmu Ecstrat a jako jeden z mála předvídal pád akciových trhů na rozvíjejících se trzích. „V rámci rozvíjejících se trhů je velmi těžké najít zemi, která by měla zajímavé ceny akcií v kombinaci s příznivým rozvojem podnikatelského prostředí,“ dodal.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!