Obavy o Kypr srážely akciové trhy

Finanční trhy včera intenzivně reagovaly na dohodu Evropské unie o zdanění bankovních vkladů v kyperských bankách. První obchodní den po víkendu oslabovaly především akcie. Naopak se dařilo takzvaným bezpečným přístavům, především zlatu.

 ilustrační foto
19.3.2013 6:47   |  

Zprávy o tom, že náklady na záchranu Kypru ponesou i drobní střadatelé, zvýšily obavy o bezpečnost vkladů v bankách eurozóny a poslaly dolů společnou evropskou měnu. Euro na páru s dolarem spadlo pod hranici 1,30 dolaru za euro, nad kterou se během dne už nevrátilo. „Obávám se, že to povede k masivnímu odlivu kapitálu ze slabých zemí eurozóny, což je přesně poslední věc, kterou tyto země potřebují,“ uvedl spoluzakladatel Saxo Bank Lars Seier Christensen.

Japonské akcie oslabily o 2,7 procenta, protože japonský jen opět připomněl svůj status bezpečného přístavu a posiloval. Panevropský index FTSE Eurofirst oslaboval o 0,6 procenta, stejně tak německý DAX. Nejvíce v Evropě ztrácely polské a španělské akcie. Americké akcie otevřely v minusu půl procenta.

Z poklesu akcií naopak těžilo zlato, které posílilo o 20 dolarů na 1611 dolarů za troyskou unci a překonalo dlouho atakovanou psychologickou hranici 1600 dolarů. Průmyslové komodity naopak oslabovaly, měď o 2,2 procenta a ropa Brent o více než jedno procento.

Nařízení zdanit veškeré vklady na středomořském ostrově šokovalo celý svět. „Jde o plnohodnotný socialismus. Pořád nedokážu uvěřit, že se to stalo,“ napsal Christensen. Tolik očekávané hlasování tamního parlamentu o přísném zdanění všech bankovních vkladů v zemi, které je základním kamenem víkendové dohody o poskytnutí pomoci od Evropské unie a MMF, bylo odloženo na dnešní 17. hodinu středoevropského času. Kyperští politici se na poslední chvíli snaží zmírnit dopady na drobné střadatele. Podle agentury Reuters kyperská vláda uvažuje o zavedení hranice, pod kterou by vklady nebyly zdaněny vůbec.


Čtěte také:

Analytici: Kyperský záchranný balík zklidní finanční trhy k

Kypřané v šoku ze zdanění vkladů - nečekali je ani politici

USA: Příznivá data z trhu práce nepřesvědčila


Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web