Pařížské útoky vzbudily zájem o zbrojaře. Akcie podražily o deset procent | E15.cz

Pařížské útoky vzbudily zájem o zbrojaře. Akcie podražily o deset procent

Pařížské útoky vzbudily zájem o zbrojaře. Akcie podražily o deset procent
Z dílny raytheonu. Start lehkého hybridního torpéda MK 54 při květnovém cvičení americké armády.
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Teroristický útok z předminulého týdne se na burzách setkal s masivní investorskou reakcí. Příslib lepšího byznysu pro zbrojaře odstartoval vlnu zájmu o akcie hlavních světových hráčů z branže. Během šesti obchodních dnů tak zažil zbrojařský sektor na burzách pětiprocentní růstový skok. Investoři se soustředí nejen na akcie výrobců samotné zbraňové techniky, ale i vyspělých komunikačních a optických technologií využívaných ve vojenství.

Například akcie výrobce vojenských letadel Lockheed Martin tak sázka na rostoucí vládní objednávky vyhnala od pařížského černého pátku o více než šest procent vzhůru. Burzovní hodnota výrobce raket Tomahawk, společnosti Raytheon, vzrostla dokonce o třetinu více. O necelá čtyři procenta podražily za stejné období i akcie producenta zbraňových systémů General Dynamics, šest procent získal i expert na vojenské technologie Northrop Grumman.

„Zájem o akcie zbrojních firem trvá už delší dobu a pařížské útoky jej ještě umocnily. Se všemi konflikty včetně Ukrajiny a Sýrie logicky roste atraktivita akcií zbrojních firem v čele s Lockheed Martin a Raytheonem. Investoři očekávají, že zakázky pro tyto firmy v budoucnu porostou,“ uvádí analytik Cyrrusu Tomáš Menčík.

Hlad po akciích zbrojovekHlad po akciích zbrojovekAutor: E15

Krom hrubé síly se investoři zaměřili i na akcie firem nabízejících zvláštní armádní technologie. O šest procent tak například podražily akcie amerického výrobce vojenské radiotechniky a bezdrátového příslušenství Harris, dokonce patnáctiprocentní růstový skok zažil na burze zámořský specialista na termokamery Flir Systems.

Sílící napětí ve světě se odráží i v domácím byznysu. „Bez ohledu na útoky roste poptávka po produkci českého zbrojního průmyslu rok co rok, a to zejména ze zahraničí, jelikož bezpečnostní situace ve světě se setrvale zhoršuje. Za letošek očekáváme růst zbrojního exportu z Česka zhruba o deset procent,“ uvádí prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. Česko podle něj každý rok vyveze kolem devadesáti procent své zbrojní produkce, právě zahraniční objednávky jsou tak pro domácí výrobce stěžejním hybným momentem.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!