Private equity firmy hledají nové zdroje

Blackstone, jeden z největších světových alternativních správců aktiv, získal v tichosti licenci k vydávání cenných papírů. Rozšířil tak řadu private equity společností, které se ve snaze získat nové zdroje příjmů posouvají stále více do sféry investičních bank.

Burza
5.2.2013 10:19   |  

Nejvýraznější je tento trend u velkých a na burzách obchodovaných private equity skupin, které se stávají alternativními správci aktiv se širokou nabídkou produktů. Před firmou Blackstone získaly stejnou licenci Apollo a KKR, dva z jeho největších konkurentů.

Získání licence na upisování cenných papírů dokládá tlak na burzách obchodovaných private equity společností, které se zoufale snaží najít nové zdroje poplatkových výnosů pro akcionáře. „Private equity byznys není v dnešních dnech pro akcionáře žádné terno,“ citovala agentura Bloomberg zaměstnance veřejně neobchodované private equity společnosti. Z velkých firem pouze Carlyle licenci na vydávání cenných papírů nemá a uvádí, že ji nechce.

V počátku přinesly licence na upisování cenných papírů obavy u akcionářů private equity společností, že se firmy posunují od svého klíčového byznysu. Mezi veřejně neobchodovanými zase budí hrůzu představa, že firmy jako Blackstone či KKR povedou primární úpis akcií společnosti, kterou vlastní v rámci private equity investice. „Jakou přidanou hodnotu a nadhled do toho mohou přinést?“ ptá se private equity investor, kterého citoval deník Financial Times.

Pokud by upisovací byznys private equity společností rychle rostl, mohly by se cítit ohrožené také investiční banky. Ty se zatím ale tváří spokojeně. Goldman Sachs a Morgan Stanley pozvaly KKR do úpisu korporátních dluhopisů krátce poté, co vytvořila svou novou divizi pro upisování cenných papírů. „Nemáme s těmito firmami žádné konflikty, tak proč by se nemohly snažit získat další výnosy za úpis akcií společností, které vlastní,“ uvedl pro Bloomberg bankéř zaměřující se na obchody s private equity klienty.


Čtěte také:

Globální private equity trh stále klesá. Meziročně o čtvrtinu

Sdružení investorů zachrání Knight Capital

Všechny ceny za fúze a akvizice posbírali Poláci


Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web