Ruské akcie jsou kvůli rublu nejníže za sedm let

Sázky na budoucnost ruské ekonomiky vyjdou momentálně investory nejlevněji za posledních sedm let. Zejména kvůli pádu rublu jsou ruské akcie k mání za nejmenší peníz od března roku 2009, kdy na globálních trzích kulminovaly důsledky finanční krize. Od počátku roku propadla moskevská burza v dolarovém vyjádření takřka o osmnáct procent, ruský parket je tak pro globální hráče letos zatím nejhorší akciovou investicí.

 zavřeno. Ruská centrální banka odebrala licenci bance
Vněšprombank. Její závazky značně převyšovaly aktiva.
22.1.2016 6:35   |  

Rozhodující příčinou letošního pádu indexu RTS zahrnujícího dolarové ceny padesátky největších ruských firem je rubl. Ruská
měna včera propadla na nové historické minimum vůči dolaru a oproti americké měně už letos ztrácí 14 procent. Důvodem je kolaps cen komodit. „Zejména korelace ruské měny s ropou je až neuvěřitelně těsná,“ uvedl analytik ČSOB Jan Čermák. Ropa už letos zlevnila o čtvrtinu, pád cen dominantního exportního artiklu Ruska se následně přelil i do znehodnocení rublu.

„Znovu se ukazuje, na jak nezdravých základech je tamní ekonomika postavena. Výrazná orientace Ruska na komodity spojená s geopolitickým velikášstvím velmi snižují investorskou důvěru v jeho ekonomiku,“ dodal analytik Consequ Martin Lobotka. O poznání optimističtěji líčí ruskou ekonomiku akciový index MICEX, který burziáni počítají v rublu. Ten od Nového roku přišel jen o sedm procent, tratil tedy méně než většina západoevropských burz.

Ve ztrátách se topí celý svět
Světové akcie měřené indexem MSCI ve středu ztrácely z maxim z loňského května už více než 20 procent, a oficiálně se tak dostaly do fáze medvědího trhu, tedy dlouhodobě klesajícího trendu. Globální index MSCI od počátku roku klesl o více než 11 procent a míří k nejhlubšímu měsíčnímu poklesu od eskalace globální finanční krize v říjnu 2008. Kolem patnácti procent ztrácejí burzy v Číně, Japonsku, ale i v Itálii, Španělsku či Portugalsku. Náladu na trzích režírují ceny ropy jakožto indikátor budoucí kondice světové ekonomiky.

Většímu zájmu zahraničního kapitálu o ruskou burzu zřejmě zabrání obavy z dalšího propadu ruské měny. „Rubl je ve srovnání s cenami ropy stále relativně silný,“ řekl agentuře Bloomberg Vadim Bit-Avragim, obchodník moskevského brokera Kapital Asset Management. Na cenovou láci ruských akcií naopak láká sám šéf moskevské burzy Alexander Afanasjev, a to z řečnického
pultu ve švýcarském Davosu. „Akcie se momentálně obchodují se čtyřiceti- až padesátiprocentní slevou,“ uvedl na zasedání Světového ekonomického fóra.

Bez zohlednění vývoje měnových kurzů byly ruské akcie šampionem loňského roku. Akcie v indexu MICEX podražily v průměru více než o čtvrtinu. Dolarový index RTS ale o šest procent oslabil.

<html>
<object type=„application/x-shockwave-flash“ data=„http://i.euroinvestor.com/swf/graph/graph100216.swf“ width=„400“ height=„300“><param name=„movie“ value=„http://i.euroinvestor.com/swf/graph/graph100216.swf“ /><param name=„allowscriptaccess“ value=„always“ /><param name=„allowFullScreen“ value=„true“ /><param name=„FlashVars“ value=„InstrumentId=25234265&ViewMode=Daily&DrawType=Mountain&Scale=Linear&Years=5&StartDate=20110124&Currency=RUB&AutoadjustDay=false&AutoadjustIntraDay=false&News=true&Volume=true&Minimap=true&Peergroup=false&Toolbar=true&GridValue=false&GridTime=false&Slider=80&SetupUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockcharts_dynamicsetup.aspx%3fversion%3d2%26config%3dinternationalsmall%26iid%3d_INSTRUMENTID_%26ytl%3d5%26loadnews%3d1%26language%3den&DayUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockchartsdataday.aspx%3fiid%3d_INSTRUMENTID_%26ytl%3d_YEARS_&IntraDayUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockchartsdataintraday.aspx%3fiid%3d_INSTRUMENTID_%26country%3dGB&CurrencyUrl=http%3a%2f%2fwww.euroinvestor.com%2fgraph%2fstockchartscurrency.aspx%3ffrom%3d_FROM_%26to%3d_TO_%26ytl%3d_YEARS_&IntroDot=246&IntroStock=USDRUB&IntroExchange=FXP&LayoutRoundCorners=true&LayoutBorderColor=0xCCCCCC&LayoutTopColor=0xF5F5F5&LayoutBottomColor=0xE0E0E0“ /></object>
<html>


Čtěte také:

Spekulanti dál útočí na rubl, ruská měna spadla na rekordní minima

Evropské akcie už letos ztratily 12 procent, investoři stahují kapitál

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web