Saúdskoarabská burza se otevřela zahraničním investorům

Saúdskoarabská akciová burza, jeden z posledních velkých trhů, se otevřela světu pro přímé zahraniční investice. Příliv peněz na saúdský akciový trh, který je zdaleka největším trhem na Blízkém východě, by měl posílit ekonomiku země v době nízkých světových cen ropy.

 Saúdskoarabská burza (ilustrační foto)
15.6.2015 15:01   |  

Saúdskoarabská burza je jedním z posledních velkých světových trhů, který umožní přímé investice zahraničním investorům. Její zpřístupnění cizincům je jednou z nejočekávanějších ekonomických reforem v regionu v poslední době. Úhrnná hodnota akcií obchodovaných na burze v Rijádu se nyní pohybuje kolem 556 miliard dolarů (13,5 bilionu korun), uvedla agentura Reuters.

Na dnešním obchodování se oficiální otevření burzy investorům ze zahraničí nijak neprojevilo a hlavní index burzy po počátečním mírném růstu klesl zpět. Slabé obchodování podle analytiků naznačuje, že žádný zvýšený příliv peněz z ciziny se zatím neodehrává.

Šéf burzy uvedl, že nyní se zpracovává prvních šest žádostí o povolení obchodovat v Rijádu s akcemi od velkých zahraničních finančních institucí a vlna dalších žádostí se čeká během příštích týdnů. Úřady zatím neoznámily, že by někomu z ciziny vydaly povolení k investicím.

Dominance místních firem

Na saúdskoarabské burze nyní dominují akcie místních gigantů, jako je největší světová chemická společnost Saudi Basic Industries či největší telekomunikační skupina v Perském zálivu Saudi Telecom. Na obchodování se z 90 procent podílejí saúdskoarabští jednotlivci, což vede k nízkým objemům obchodů a vysokému kolísání cen.

Otevření burzy umožní místním firmám získávat nové peníze přímo od zahraničních investorů, což by mělo ekonomice pomoci v rozvíjení dalších sektorů mimo těžbu a zpracování ropy. Dosud zde mohli cizinci investovat jen prostřednictvím prověřených domácích institucí, což pro ně bylo nákladné a složité.

Přístup s omezením

Úplně se ale saúdskoarabský akciový trh stále neotevře. Přístup na něj budou mít finanční instituce, které spravují aktiva v hodnotě nejméně pět miliard dolarů a působí nejméně pět let. Jednotlivé zahraniční subjekty nebudou moci vlastnit více než pět procent akcií saúdskoarabské firmy a celkově nebudou moci ovládat více než 20 procent akcií v žádné ze zhruba 165 obchodovaných společností.


Čtěte také:

Přefouknutá bublina. Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Číňané ve velkém nakupují akcie, trpí tím prodej aut i spotřebního zboží

Akcie na tokijské burze překročily rekord z 80. let

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí Fotogalerie

Kandidátů na nového lídra toryů je zhruba pět. Borisi Johnsonovi, který vedl kampaň za odchod Británie z EU, může při konečném rozhodování uškodit právě jeho nekompromisní kritika… více

Komerční prezentace
Mobilní web