Sázky proti čínským společnostem se komplikují | E15.cz

Sázky proti čínským společnostem se komplikují

Sázky proti čínským společnostem se komplikují
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Investoři sázející na pokles akcií čínských společností kotovaných ve Spojených státech v loňském roce vydělali nemalé peníze. Nyní ale zjišťují, že je stále složitější najít vhodné cíle pro takzvaný prodej nakrátko při kterém investor profituje na klesající ceně akcií.

Částečně jsou problémy sázek proti čínským společnosti spojeny s tím, že jejich akcie již zažily masivní výprodeje. Některé společnosti, jejichž akcie se obchodují na newyorkské burze, byly obviněny z podvodu, akcie některých byly staženy z burzy. Index Bloomberg China Reverse Merger, který sleduje vývoj akcií 82 společností kotovaných v New Yorku, od svého vrcholu na začátku roku 2010 ztratil 68 procent.

Zahraniční obchod Číny se v březnu vrátil do přebytku

Data, která ukazují množství zapůjčených akcií ke spekulování na jejich pokles, tento trend potvrzují. Podle společnosti DataExplorers vzrostl za poslední rok v Hongkongu průměrný objem akcií zapůjčených pro prodej nakrátko z 1,3 procenta na 1,6 procenta vše emitovaných akcií. Naopak u čínských společností kotovaných na newyorkské burze se tento ukazatel za stejné období snížil o procento z 2,8 na 1,8 procenta. Carson Block, americký spekulant ze společnosti Muddy Waters, si myslí, že makléři v nadcházejících měsících zesílí své útoky na společnosti obchodované v Hongkongu s reporty obsahující obvinění z podvodů a zpronevěry.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!