Telefónica chce na londýnské burze udat zhruba třetinový podíl v britské O2 | E15.cz

Telefónica chce na londýnské burze udat zhruba třetinový podíl v britské O2

27. září 2016 • 19:57

Španělská telekomunikační společnost Telefónica by chtěla prodat na londýnské burze kolem 30 procent akcií svého britského mobilního operátora O2. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Byla by to jedna z největších letošních primárních akciových emisí na londýnském trhu.

Největší evropská telekomunikační skupina plánovala prodat britskou O2 konkurenční společnosti Hutchison, která v Británii provozuje síť Three. Letos v květnu však Evropská komise tento plán z antimonopolních důvodů zablokovala.

Telefónica nyní chce využít relativního klidu na trzích, které se po červnovém referendu o odchodu Británie z Evropské unie zklidnily, ke snížení svého podílu ve druhém největším britském mobilním operátorovi. K organizaci emise si už firma podle zdrojů najala jako globální koordinátory banky UBS, Morgan Stanley a Barclays. Emise by mohla O2 ocenit na zhruba deset miliard liber (314 miliard korun), odhadly zdroje.

O2 podává žalobu na telekomunikační úřad, který prý neřeší spory s dlužníky

Mluvčí O2 odkázal pouze na sdělení Telefóniky k 5. září, v němž společnost uvedla, že zvažuje "různé strategické možnosti", včetně primární emise. Samotná Telefónica ani zmíněné banky zprávu nekomentovaly. Podle zdrojů se emise plánuje na prosinec, protože v listopadu by situaci na trzích mohl narušit výsledek prezidentských voleb v USA.

Telefónica nyní chystá i prodej dceřiné firmy Telxius, která spravuje telekomunikační stožáry. Českou divizi Telefóniky předloni koupila finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!