Trhy v Evropě se vezou na vlně globálního optimismu, rostly o 3,5 procenta | E15.cz

Trhy v Evropě se vezou na vlně globálního optimismu, rostly o 3,5 procenta

Trhy v Evropě se vezou na vlně globálního optimismu, rostly o 3,5 procenta
Pokles indexu FTSE
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Evropské akcie dnes výrazně posílily, a podařilo se jim tak smazat veškeré ztráty, které tento týden utrpěly v důsledku obav ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Panevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel růstem o 3,5 procenta, zatímco ve středu o 1,9 procenta přišel. Od začátku srpna ale nadále ztrácí kolem deseti procent a hrozí mu nejprudší měsíční pokles za čtyři roky.

Evropské akcie se připojily k oživení na amerických burzách, k jejich růstu přispělo mimo jiné očekávání, že americká centrální banka odloží zvýšení úrokových sazeb. Náladu na trhu podpořily i příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států.

„Za oživením (evropského) trhu stojí vzestup na Wall Street a stabilizace v Asii. Mé krátkodobé indikátory signalizují, že jsme tento týden dosáhli dna,“ řekl analytik Ion-Marc Valahu z investiční společnosti Clairinvest.

Akcie francouzského konglomerátu Bouyges posílily o pět procent díky tomu, že firma zvýšila odhad zisku své telekomunikační divize. Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard naopak o téměř dvě procenta oslabil, hospodářské výsledky podniku totiž mírně zaostaly za očekáváním analytiků.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že růst ekonomiky Spojených států ve druhém čtvrtletí prudce zrychlil a v přepočtu na celý rok činil 3,7 procenta. O čtvrtletí dříve tempo růstu činilo pouze 0,6 procenta. Náladu investorů podpořila i zpráva o srpnovém růstu podnikatelské důvěry ve Francii na čtyřleté maximu.

Martin Novotný: Ví někdo, co se děje?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!