Trhy za sebou mají nervózní půlrok: nejvíc rostla Čína a Francie

Konec prvního pololetí zastihl finanční trhy ve velmi rozkolísané náladě. Stojí za tím každodenní zvraty v řecké platební neschopnosti. Nejvíce tím trpí právě ty akciové trhy, kterým se v prvním pololetí dařilo nejlépe. Německé akcie od začátku června ztratily přes tři procenta. „Hlavním tématem bylo v červnu opět Řecko a otázka prodloužení finanční pomoci a jeho setrvání v EU. Akciové trhy na to reagovaly poklesem,“ říká Jakub Skryja ze společnosti Verdi Capital.

 makléři v New Yorku
2.7.2015 6:18   |  

Od začátku roku německý index DAX ale i přes červnový pokles nadále posiluje o 14,6 procenta. „Německo je bezpochyby tahounem růstu ekonomiky eurozóny. Významně pomáhá slabé euro. Vyšší platy a nové pracovní pozice zase podněcují chuť Němců utrácet,“ nešetří chválou směrem k Německu Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management.

Společně z francouzským indexem CAC, který od ledna posiluje o více než 15 procent, patřily akcie na frankfurtské burze k těm, které nejvíce těžily z politiky ECB, která v březnu začala na trh pumpovat 60 miliard eur měsíčně. Velká Británie z levného eura neprofituje a výsledkem toho je, že tamní akcie od ledna do konce června dokonce 0,2 procenta ztratily.
Zámořský trh stojí letos ve stínu toho evropského. Americká centrální banka již nejde investorům na ruku s tištěním nových bezplatných peněz a tak jsou akcie od začátku roku prakticky na nule. Širší index S&P 500 vydělal investorům za půl roku pouhé procento.

Mezi nejvýkonnější hlavní akciové trhy patří nadále ten čínský. Od ledna posiluje o čtvrtinu. Také čínské akcie za poslední měsíc však ztratily 20 procent. Jen včera odepsal index Shanghai Composite dalších bezmála pět procent. Krom Číny skončily akcie rozvíjejících se trhů spíše v červených číslech. Po loňském roce, kdy indický index NSE posílil o 32 procent, přišlo do nejlidnatější demokracie vystřízlivění a tamní akcie od ledna posílily o symbolických 0,7 procenta. „Očekávání byla příliš vysoká,“ shrnul indický vývoj Paul Milon z banky BNP Paribas.


Čtěte také:

Na čínských burzách obchodují i uklízečky. Experti čekají brzký pád

Evropské akcie oživují. Investoři stále věří v dohodu s Řeckem

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web