Úprk z amerických burz domů se čínským firmám nevyplácí

Kolaps čínského akciového trhu bude pravděpodobně stát nemalé peníze řadu vypočítavých manažerů čínských firem, kteří chtěli stáhnout akcie z amerických trhů a umístit je na čínské burzy.

 ilustrační foto, burza, makléř, akcie,
8.7.2015 6:13   |  

Ve Spojených státech letos dramaticky vzrostl počet čínských firem stahujících se z tamních akciových trhů. Jejich umístěním na burzu v pevninské Číně chtěli majitelé získat lepší ocenění. Zdá se, že tyto plány jim nevyšly. Doma je nyní čekají mnohem horší podmínky než před měsícem. Podle čísel společnosti Dealogic bylo jen v červnu staženo z amerických akciových trhů 15 firem za cenu 22,6 miliardy dolarů. To je téměř dvojnásobek všech dosavadních odkupů.

Momo, čínská sociální síť a seznamka, která na newyorskou burzu vstoupila loni v prosinci, se z trhu stáhla poté, co získala nabídku na odkup za 1,9 miliardy dolarů od konsorcia investorů v čele s generálním ředitelem a spoluzakladatelem. Největší čínskou rybou odcházející z americké burzy se stala firma Qihoo 360, která se zabývá internetovou bezpečností. V čele odkupu za devět miliard dolarů stáli především generální ředitel a předseda představenstva.

Hodně špatné načasování

Jak upozorňuje deník Financial Times, načasování masivního odchodu čínských firem nemohlo být horší. Čínské akciové trhy mají za sebou nejhorší měsíc v historii. Index šanghajské burzy za uplynulý měsíc oslabil o 30 procent. Podobně akcie v Šen-čenu přišly za stejnou dobu o třetinu hodnoty.

Posledním hřebíkem do rakve plánu vypočítavých investorů bylo víkendové oznámení čínských úřadů o pozastavení vstupu firem na tamní burzy. „Před povolením firmám vstupovat na burzu regulátoři pečlivě zváží zdravé tempo přílivu nových firem,“ citoval Bloomberg analytiky banky HSBC.


Čtěte také:

Přefouknutá bublina? Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Čínské akcie zažily nejvěší šok od krize, investoři přišli o biliony korun

Co stojí za propadem čínských akcií? Regulátoři pátrají po manipulacích

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web