Útok na akcie bank se nekonal, očekává se však nápor spekulantů

Finanční žraloci si v pátek vzali oddechový čas a nechali akciové trhy nadechnout. Problémy bank, které jsou poslední týdny největším akciovým otloukánkem, ale nezmizely a jejich akcie se tento týden musejí připravit na další nápor spekulantů, kteří chtějí na jejich pádu vydělat.

Deutsche Bank
15.2.2016 6:43   |  

Deutsche Bank, jejíž akcie i přes páteční růst o 12 procent za posledních 12 měsíců přišly téměř o polovinu své hodnoty, je ve středu všeho dění. Někteří analytici u ní již dokonce hledali „Lehman Brothers“ moment, který by – podobně jako krach americké investiční banky – odstartoval další finanční krizi.

Náladu na trzích minulý týden vystihl autor knihy Černá labuť Nassim Taleb, když na Twitter napsal: „Neměl jsem o Deutsche Bank žádné obavy do té doby, než německý ministr financí uvedl, že o ni nemá žádné obavy.“ Banka se nyní snaží odkoupit vlastní dluhopisy, aby uklidnila trhy.

Největší potupu zažívá Credit Suisse, jejíž akcie od počátku roku oslabily o 36 procent a jsou nejníže za 27 let.

Ztráty evropských bank se od počátku roku – tedy za zhruba šest týdnů – pohybují okolo 30 procent. Největší potupu zažívá švýcarská Credit Suisse, jejíž akcie od počátku ledna oslabily o 36 procent a dostaly se nejníže za 27 let. Podobný pokles za sebou mají také akcie UniCreditu či Société Générale (matka tuzemské Komerční banky).

Analytici si lámou hlavu nad tím, proč se zrovna nyní staly bankovní tituly tak neoblíbenými u investorů. Agentura Bloomberg nabídla pět důvodů: záporné úrokové sazby, přílišné spoléhání se na centrální banky, ekonomické zpomalení, vysoký podíl nesplácených úvěrů z minulosti a fundamentální slabost ziskovosti.

Otazníky se vznášejí nad zdravím některých velkých bank na starém kontinentu osm let po krizi. „Trhy nyní brutálně trestají banky,“ uvedl pro Bloomberg Nikhil Srinivasan, investiční ředitel milánské Assicurazioni Generali. „Letošek bude náročný. Myslím, že tohle nebude krátký tunel – může to trvat nějakou dobu.“ Podle Johna Macka, bývalého ředitele Morgan Stanley, platí evropské finanční domy za to, že po krizi v letech 2008 a 2009 nenásledovaly své konkurenty, kteří navýšili kapitál a zaměřili svoji pozornost úžeji na vybrané segmenty trhu.

Vývoj akcií Deutsche Bank


Čtěte také:

Deutsche Bank očekává rekordní ztrátu. Kvůli jednorázovým nákladům

Deutsche Bank odkoupí vlastní dluhopisy za pět miliard dolarů

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web