Varšavská burza vévodila Evropě v počtu primárních emisí akcií

8.4.2011 17:07   |  

Varšavská burza si v prvním čtvrtletí připsala nejvíce primárních veřejných nabídek akcií (IPO) v Evropě – celkem 45. Výrazný podíl na tom má vedlejší trh varšavské burzy New Connect, který zaznamenal 38 primárních úpisů akcií. Na dalších evropských burzách to bylo dohromady 50 primárních nabídek.

Společnost Pricewaterhouse Coopers ve své zprávě IPO Watch Europe upozornila, že pro varšavskou burzu je to dosud nejlepší čtvrtletní výsledek. V loňských prvních třech měsících se ve Varšavě poprvé začalo veřejně obchodovat s akciemi 15 firem, v posledním čtvrtletí loňského roku to bylo 40 firem.

V celkové hodnotě IPO varšavský trh předstihla burza londýnská, norská i německá Deutsche Börse. Ve Varšavě se uskutečnily IPO v hodnotě 121 milionů eur (asi tři miliardy korun), což je meziročně přibližně čtyřikrát více. Zároveň to je ale výrazný pokles ve srovnání s loňským posledním čtvrtletím, kdy díky privatizacím celková hodnota IPO vystoupala na 569 milionů eur. Loni v listopadu vláda prostřednictvím IPO prodala svůj zhruba 64procentní podíl v provozovateli varšavské burzy.

„Úspěchy varšavské burzy za první čtvrtletí předpovídají, že celý rok 2011 bude dobrý,“ uvedl zástupce ředitele PricewaterhouseCoopers pro Polsko Jacek Socha. Koncem června má na burzu vstoupit státní těžařská společnost Jastrzebska Spólka Weglowa. „Díky takovým nabídkám by měla Varšava upevnit svoji přední pozici v Evropě,“ dodal Socha.

Celkově na evropských burzách v prvním čtvrtletí klesl oproti předchozím třem měsícům počet primárních veřejných nabídek akcií o 26 procent. Jejich hodnota se snížila dokonce o 71 procent.

Počet a hodnota IPO na evropských burzách

Zdroj: Price Waterhouse

Autor: nes, čtk

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web