Warren Buffett obrací. Už nevěří ropě, sází na traktory

Legendární akciový investor Warren Buffett otočil kurz. Poukázala na to povinná čtvrtletní hlášení jeho investičního impéria Berkshire Hathaway americkým regulátorům. Ze seznamu Buffettových sázek tak v závěru loňského roku zcela zmizel podíl v ropné společnosti Exxon, který by měl na Silvestra hodnotu bezmála čtyř miliard dolarů. Za utržené peníze z prodeje Exxonu nakoupil Buffett akcie traktorářského koncernu John Deere a bývalého superbrandu technologického světa, IBM.

Warren Buffett
20.2.2015 12:38   |  

„Buffett tak využil poklesu titulu z přelomu třetího a čtvrtého kvartálu, a ovládá tak ve firmě bezmála pětiprocentní podíl,“ uvádí Jiří Zendulka z BH Securities. Investice se ukázala jako terno, akcie traktoráře totiž od října podražily takřka o patnáct procent. Pokud se Buffettovi podařilo loni koupit akcie poblíž ročního minima, k dnešnímu dni si připisuje kolem 170 miliónů dolarů.

Pravý opak platí pro investici do IBM, kde nakoupil bezmála sedm milionů kusů akcií, a zvýšil tak svůj podíl na 7,8 procenta. Akcie nicméně po nepříznivých výsledcích přišla od okamžiku Buffettova nákupu zhruba o deset procent. Předejít dalšímu trápení v Exxonu však byla alespoň současným hodnocením dobrá volba, akcie jen od listopadu přišla o devět procent.

„Zřejmě pokles kurzu ve čtvrtém kvartálu přilákal Buffetta po delší době k mírnému navýšení podílu v automobilce General Motors (GM). Přikoupení miliónu akcií na celkových 41 se vzhledem k poslednímu dění okolo firmy ukázalo jako správný krok,“ dodává Zendulka. Akcie GM se letos ukázaly jako jedna z nejlepších investic, když od konce prosince posílily o bezmála 25 procent.

Berkshire Hathaway mimo jiné nadále drží významné podíly ve firmách jako Coca-Cola, American Express nebo Goldman Sachs. Celková hodnota portfolia Buffettovy společnosti vzrostla od posledního hlášení za třetí čtvrtletí o miliardu dolarů na celkem 109,4 miliardy dolarů.


Čtěte také:

Zlatou investicí celých dekád jsou cigarety

Americké akcie ztratily v průběhu ledna tři procenta

Firmy loni vyplatily na dividendách rekordních 1,17 bilionu dolarů

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web