Z čínských firem se stávají obři. Na burze překonávají Facebook nebo Amazon

Druhá největší čínská banka China Construction Bank (CCB) díky růstu v poslední době již překonala v tržní kapitalizaci americkou banku JPMorgan, sociální síť Facebook i ropnou společnost Chevron. Stala se tak jednou z mnoha firem, která potvrdila, že dramatický růst akcií v Hongkongu přetváří seznam největších světových firem na světě.

Pobočka China Construction Bank
13.4.2015 17:43   |  

CCB za poslední měsíc posílila o pětinu a její tržní kapitalizace je 248 miliard dolarů (6,4 bilionu korun). V žebříčku největších firem světa FTSE All World jí patří 15. příčka a mezi bankami dokonce třetí, za čínskou ICBC a americkou Wells Fargo.

Hongkongský index poprvé překonal 28 tisíc bodů

Náhlý prudký růst akcií v Hongkongu odstartoval příliv miliard dolarů od investorů z pevninské Číny, kdy se někteří investoři rozhodli po růstu akcií v Šanghaji a na dalších burzách investovat do levnějších akcií v Hongkongu. Za poslední měsíc hongkongský index Hang Seng vzrostl o 17,6 procenta. To byl nejvyšší růst na světě mimo čínskou pevninu.

Dnes index Hang Seng posílil již osmou seanci za sebou a poprvé od konce roku 2007 vzrostl nad 28 tisíc bodů. Celková kapitalizace akcií na trhu vůbec poprvé překonala 30 bilionů hongkongských dolarů (100,2 bilionu korun) a objem obchodů je stále vysoký, když minulý týden překonal nový rekord.

China Merchants Bank překonala i Barclays

Další čínská banka China Merchants Bank dnes stoupla o 25 procent a s tržní kapitalizací 91 miliard dolarů je již větší než britská Barclays, japonská Mitsubishi UFJ a Royal Bank of Canada. Podobně tvůrce internetových her Tencent, který za poslední měsíc posílil o 27 procent, již překonal firmy Amazon, Oracle a Samsung. Letecká společnosti Air China má díky růstu o 42 procent větší tržní kapitalizaci než Singapore Air a Cathay Pacific dohromady.

Provozovatel burzy si připsal rekordní růst

Nejvýraznější růst pak zaznamenal sám provozovatel hongkongské burzy. V dubnu si připsal 65 procent a jeho tržní kapitalizace činí 44 miliard dolarů. To je více, než mají burzy CME a londýnská akciová burza dohromady, a dělá to z něj největší burzovní skupinu s akciemi na burze na světě.

Největší čínská makléřská skupina Citic Securities minulý měsíc zpevnila o 45 procent. Má tak mnohem vyšší tržní kapitalizaci než Blackstone nebo Credit Suisse.

Příliv peněz na hongkongskou burzu z pevninské Číny by se podle analytiků neměl zastavit ani v nejbližší době. Hlavně díky penězům od podílových fondů z Číny, které na konci března dostaly zelenou k investicím v Hongkongu.


Čtěte také:

Do Česka míří další čínská banka, slibuje přilákat investory

Čína odmítla Tchaj-wan jako zakládajícího člena rozvojové banky AIIB

Čína zvyšuje kontrolu nad státními bankami, kvůli zpomalování ekonomiky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web