Záchranná akce Číny selhala. Pokles akciových trhů pokračuje

Čínské centrální bance se nepodařilo zastavit propad tamního akciového trhu. I přes snížení úrokových sazeb a uvolnění bankovních rezerv akcie v Šanghaji opět propadly, a to o 1,3 procenta. Dokonce o více než dvojnásobek spadla druhá největší čínská burza v Šenčenu, která je domovem zejména pro technologické a finanční tituly. Propad obou burz je nicméně podstatně slabší než v uplynulých dnech, kdy se ztráty indexů blížily i deseti procentům.

Pád čínských burz
26.8.2015 9:47   |  

Podle expertů akcie padají kvůli horšícím se vyhlídkám čínské ekonomiky a hrozbě dalšího propadu tamní měny, která by ztráty přespolních investorů ještě podstatně zesílila.

„Ačkoliv se čínské autority snaží stabilizovat čínskou měnu a ekonomiku, tak stále čekáme, že jüan v horizontu šesti až dvanácti měsíců oslabí k 6,8 vůči americkému dolaru,“ soudí analytik Citi Jaromír Šindel. Pro zahraniční investory by to znamenalo další takřka sedmiprocentní ztrátu jen z titulu měnového vývoje.

Čínská centrální banka během včerejška snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, o půl bodu pak šla dolů sazba povinných minimálních rezerv, tedy objemu peněz, které jsou čínské banky povinny deponovat u centrální banky. Uvolněním peněz k potenciálním půjčkám firmám se centrální banka snaží podpořit ekonomický růst.

Index Shanghai Composite Graphical visualization of Shanghai Stock Exchange

“Reakce čínské centrální banky pravděpodobně velkou díru do světa neudělá. Je to lék, který bankéři použili v posledních deseti měsících pětkrát, a problémy přeinvestované a rychle se zadlužující Číny vyřeší jen stěží,” zdůrazňuje hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Podle expertů je výsledek čínského obchodování rovněž špatným signálem pro nejbližší vývoj globálních akcií.

Index Shenzhen CSI 300 Graphical visualization of Shanghai Shenzhen Csi 300


Čtěte také:

Čína díky centrální bance zastavila propad trhů. Zatím

Vladan Gallistl: Čínská vláda odpálila globální bombu

Beznaděj i černý humor. Investoři se s propadem v Číně vyrovnávají porůznu

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web