Záchranná akce Číny selhala. Pokles akciových trhů pokračuje | E15.cz

Záchranná akce Číny selhala. Pokles akciových trhů pokračuje

Záchranná akce Číny selhala. Pokles akciových trhů pokračuje
Pád čínských burz
• 
ZDROJ: čtk/ap

Jaroslav Bukovský

Čínské centrální bance se nepodařilo zastavit propad tamního akciového trhu. I přes snížení úrokových sazeb a uvolnění bankovních rezerv akcie v Šanghaji opět propadly, a to o 1,3 procenta. Dokonce o více než dvojnásobek spadla druhá největší čínská burza v Šenčenu, která je domovem zejména pro technologické a finanční tituly. Propad obou burz je nicméně podstatně slabší než v uplynulých dnech, kdy se ztráty indexů blížily i deseti procentům.

Podle expertů akcie padají kvůli horšícím se vyhlídkám čínské ekonomiky a hrozbě dalšího propadu tamní měny, která by ztráty přespolních investorů ještě podstatně zesílila.

„Ačkoliv se čínské autority snaží stabilizovat čínskou měnu a ekonomiku, tak stále čekáme, že jüan v horizontu šesti až dvanácti měsíců oslabí k 6,8 vůči americkému dolaru,“ soudí analytik Citi Jaromír Šindel. Pro zahraniční investory by to znamenalo další takřka sedmiprocentní ztrátu jen z titulu měnového vývoje.

Čínská centrální banka během včerejška snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, o půl bodu pak šla dolů sazba povinných minimálních rezerv, tedy objemu peněz, které jsou čínské banky povinny deponovat u centrální banky. Uvolněním peněz k potenciálním půjčkám firmám se centrální banka snaží podpořit ekonomický růst.

Index Shanghai Composite Graphical visualization of Shanghai Stock Exchange

“Reakce čínské centrální banky pravděpodobně velkou díru do světa neudělá. Je to lék, který bankéři použili v posledních deseti měsících pětkrát, a problémy přeinvestované a rychle se zadlužující Číny vyřeší jen stěží,” zdůrazňuje hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Podle expertů je výsledek čínského obchodování rovněž špatným signálem pro nejbližší vývoj globálních akcií.

Index Shenzhen CSI 300 Graphical visualization of Shanghai Shenzhen Csi 300

Vladan Gallistl: Čínská vláda odpálila globální bombu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!