Abellio CZ podalo námitku proti podmínkám soutěže o rychlíky

Dceřiná společnost Nizozemských drah, firma Abellio CZ, podala na ministerstvo dopravy námitku proti podmínkám přelomového tendru na dotované rychlíky z Ostravy přes Opavu do Olomouce. Firmě vadí, že rezort nezveřejnil současné tržby z této trati. Soukromníci tak mohou svou nabídku stavět pouze na odhadech, zatímco České dráhy znají přesná čísla. „Ta dokumentace není kompletní, my se takto domáháme práva. Aby bylo vůbec možné hovořit o soutěži,“ řekl deníku E15 šéf Abellia CZ Petr Moravec.

 rychlíky
22.5.2012 9:31   |  

Jeho názor sdílí řada dalších alternativních dopravců. „Stát dělá velkou chybu. Ve výběrovém řízení musejí mít všichni stejné podmínky,“ řekl majitel RegioJetu Radim Jančura. Podobný hlas zní i z Veolia Transport ČR. Ministerstvo má nyní deset dnů na to, aby na námitku odpovědělo. „Já si samozřejmě uvědomuji, že jejich informační vybavenost je nižší. My ale více čísel k dispozici nemáme,“ tvrdí ředitel odboru veřejné dopravy Ondřej Michalčík. Údaje o tržbách jsou prý obchodním tajemstvím Českých drah, které si je po právu brání.


Čtěte také: Tendr na rychlíky zvýhodňuje České dráhy


Abellio je rozhodnuto dotáhnout případ před antimonopolní úřad. Dopravce podpořil i železniční konzultant Emanuel Šíp. Podle něj může informační nerovnost vyústit v nízkou účast v soutěži. O vítězi má rozhodnout výše požadované dotace. Úsek Ostrava–Opava–Olomouc je první z řady plánovaných tendrů na státem dotované vlaky. Stát dá ročně za rychlíky čtyři miliardy.

Autor: sin

Komentáře

Čtěte také

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Počet odhalených pojistných podvodů se od roku 2010 ztrojnásobil, loni přesahoval 15 a půl tisíce. Vyplývá to z informací poskytnutých projektem Česko v datech. Nedá se ovšem… více

Komerční prezentace
Mobilní web