Aeroholding podrží ČSA: vezme si úvěr a koupí dceřiné firmy

17.6.2011 6:49   |  

Český stát vymyslel fintu, jak znovu nalít peníze do ztrátových Českých aerolinií (ČSA), aniž by vzbudil podezření z nedovolené pomoci. Český aeroholding, do nějž vloží do konce roku 2012 akcie ČSA a provázané ziskové Letiště Praha, koupí na úvěr od komerčních bank dceřiné firmy aerolinek. O jak velkou sumu půjde, není známo.

„Je třeba podržet ČSA s cílem odvést pozornost od státní podpory a vyvolat dojem, že jde o ryze komerční transakci,“ sdělil deníku E15 dobře informovaný zdroj. Předloňskou státní pomoc ve výši 2,5 miliardy korun, kterou ČSA dostaly od společnosti Osinek, vyšetřuje od února 2010 Evropská komise. Částka, poskytnutá v eurech, měla posloužit k úhradě splátek leasingu letadel a jako rezerva na horší časy. Současně se Brusel zabývá restrukturalizací národního operátora a zjišťuje, nakolik přispěje jeho propojení s letištěm návratu ke konkurenceschopnosti.

„Verdikt komise je klíčový pro budoucnost aerolinek. Dráždit Brusel další přímou státní pomocí by bylo hodně neprozíravé,“ uvedl zdroj. Ministerstvo financí, které chrání zájmy států ve všech třech subjektech, považuje operaci z tohoto pohledu za čistou. „Nabývání akcií dceřiných společností ČSA se nemůže stát předmětem šetření Evropské komise pro možné poskytnutí veřejné podpory. Veškeré kroky jsou konzultovány s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a komise je českou stranou průběžně informována,“ sdělil mluvčí Ondřej Jakob.


Čtěte také: Odměna pro vedení aeroholdingu: 100 tisíc měsíčně


Hodnotu sedmi obchodně samostatných dcer určí podle předsedy dozorčí rady Českého aeroholdingu Michala Mejstříka nezávislý soudní znalec. Úvěr chce zastřešující subjekt splatit z výnosů hospodaření pořízených akvizic. Možnost, že by letecký operátor na transakci s dcerami vydělal, Mejstřík odmítá. „Přijdou o výnos ze svých dcer a budou za jejich služby platit,“ řekl.

Aerolinky vyčlenily do dcer provoz letiště, pravidelnou přepravu, chartery, odbavování letadel i cestujících a údržbu strojů. Se založením firem pro výcvik pilotů a facility management se teprve počítá. Holdingové uspořádání má zvýšit hodnotu aerolinek pro případ další privatizace. Tu poslední zastavil na podzim roku 2009 kabinet Jana Fischera. ČSA by měly podle předsedy představenstva Českého aeroholdingu Miroslava Dvořáka vykázat za loňský rok ztrátu pod 400 milionů korun. Letiště loni vydělalo bezmála miliardu.

Autor: Igor Záruba, Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web