Air France kvůli stávce pilotů v pondělí zruší 60 procent letů | E15.cz

Air France kvůli stávce pilotů v pondělí zruší 60 procent letů

Air France kvůli stávce pilotů v pondělí zruší 60 procent letů
Boeing 777 Air France
• 
ZDROJ: wikipedia.org

ČTK

Francouzská letecká společnost Air France v pondělí zruší 60 procent letů kvůli stávce pilotů, kteří nesouhlasí s plány na snižování nákladů. Generální ředitel Frédéric Gagey podle agentury Reuters uvedl, že stávka, která by mohla trvat až do 22. září, bude aerolinky stát mezi deseti až 15 miliony eur (zhruba 276 až 413 milionů korun) denně.

„Air France předpokládají, že na (pondělí) 15. srpna zajistí 40 procent svých letů vzhledem k podílu stávkujících pilotů, který se na tento den odhaduje na 60 procent,“ uvedla podle agentury AFP firma v prohlášení.

Hlavní odborový svaz SNPL vyzval piloty ke stávce od 15. do 22. září. Další dva odborové svazy vybízí ke stávce do 18. září. Aerolinky doporučily zákazníkům, kteří mají rezervovanou letenku na toto období, aby svou cestu přesunuli, nebo provedli bezplatnou změnu letenky.

Firma se snaží bojovat s nízkonákladovými přepravci

Air France patří k největším klasickým leteckým společnostem podle příjmů v Evropě. Týdenní stávka by byla nejvážnějším projevem nesouhlasu jejích pilotů od roku 1998, napsala AFP. Air France na začátku tohoto měsíce informovala, že bude pokračovat v plánovaném otevírání nových evropských základen pod značkou Transavia, což je jejich nízkonákladová dceřiná firma. Firma se tak snaží zajistit si znovu větší podíl na trhu na úkor nízkonákladových přepravců a konkurenčních společností z Blízkého východu.

Air France tvrdí, že je ochotna jednat o výhodách spojených s hodnostním zařazením a příspěvky pro piloty Air France, kteří přejdou k Transavii. Odmítá ale požadavky odborů, podle nichž by pracovní smlouvy pilotů Transavie měly obsahovat stejné podmínky jako smlouvy pilotů létajících pod značkou Air France.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!