Amazon testuje doručování zásilek bezpilotními letouny

Video Americký internetový obchodník Amazon hodlá svou logistiku posunout do nové dimenze. K přepravě zásilek chce využívat bezpilotní letouny. Nyní probíhá testování. Ostrý provoz může být zahájen za pět let.

 Sklad Amazonu
2.12.2013 9:43   |  

Internetový obchodní dům Amazon testuje doručování zásilek pomocí bezpilotních letounů. Speciální dodavatelský program Amazon Prime Air představil zakladatel a výkonný ředitel internetového gigantu Jeff Bezos v televizním pořadu 60 Minutes na americkém kanálu CBS.

Bezpilotní stroje by podle Bezose mohly doručovat balíčky o hmotnosti až pět liber (2,3 kilogramu), které tvoří zhruba 86 procent zásilek, jež Amazon odbavuje. „Vím, vypadá to jako sci-fi, ale žádná utopie to není,“ řekl Bezos televizním pořadu. Dodal, že firma je s roboty schopna doručit do půl hodiny balíček o hmotnosti do 2,3 kilogramu. Firma již představila speciální video, které seznamuje diváky s testovaným programem. Ten má nyní zásadní problém s americkou legislativou, která podobný model přepravy neumožňuje.

Jak má fungovat Amazon Prime Air

Dálkově řízené letouny bez posádky mají v budoucnu vyzvednout zásilku v distribučním centru Amazonu a dopravit ji do místa bydliště zákazníků. Bezos počítá s tím, že k uvedení tohoto plánu do praxe nedojde v následujících čtyřech či pěti letech. Amazon nyní kromě futuristické dopravy také masivně investuje do nových logistických parků.

Internetový gigant se rozhodl do svých plánů zahrnout i Českou republiku. Jak server E15.cz jako první informoval, ve druhé polovině příštího roku plánuje otevřít dvě nová distribuční centra pro evropské zákazníky v Česku, a to v u Prahy v Dobrovízi a v Brně. Oba projekty ale zatím provázejí komplikace s pozemky či infrastrukturou.


O společnosti Amazon čtěte více:

Sklad Amazonu v Brně může ohrozit chybějící spojení s dálnicí D1

BBC: Skladníkům v Amazonu hrozí ve zvýšené míře duševní nemoci

V Česku by měla vyrůst hned dvě logistická centra Amazonu

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Sberbank rozdá ruskou národní platební kartu, platit s ní lze i v McDonaldu

Po necelých deseti měsících od uvedení na trh bude ruské platební karty Mir vydávat i tamní největší banka. Sberbank začne s jejich emitací během září. K rozšíření karty, která má… více

Mobilní web