Armádnímu stroji CASA vysadil motor, letadla opět nesmí do vzduchu

Vysazení motoru jednoho z dopravních letadel CASA těsně před přistáním mělo za následek opětovný zákaz letů těchto nových letadel, které provozuje česká armáda.

ilustrační foto
31.10.2011 16:46   |  

Stroje uzemnil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek a ministr obrany Alexandr Vondra ustanoví komisi, která by měla závadu vyšetřit. Armáda již letos zakázala lety strojů CASA dvakrát. Jednou kvůli propadu letadla o několik desítek metrů při cvičném letu, podruhé kvůli závadě na avionice.

Když se stroj vracel ze španělské Sevilly, při přistávání přestal fungovat navigační displej a některé palubní přístroje, následně pak došlo k závadě na pravém motoru a posádka v souladu s manuálem letounu pravý motor vypnula a dokončila přistávací manévr jen s jedním motorem.

Kvůli závadám na systému pasivní ochrany letounu uplatňuje ministerstvo obrany od srpna sankce vůči dodavatelské společnosti Omnipol. Za každý započatý den prodlení v dodávce bude obrana strhávat několik desetin promile z ceny systému, která podle původní smlouvy činí 150 milionů korun.


Čtětě také: Sečteno a podtrženo: české letouny CASA jsou nejdražší na světě


Kdyby se do konce listopadu firmě Airbus Military nepodařilo odstranit nedostatky strojů CASA, může česká aráda v krajním případě nadále používat zastaralá letadla Antonov An–26, která již vyřadila.

Nákup dopravních letadel CASA byl podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Evropská komise české republice vytýká, že nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když v zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.

Autor: nes, čtk

Komentáře

Čtěte také

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Na českých čerpacích stanicích se namísto Naturalu 95 začne prodávat benzin E10. Vyžádá si to evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na… více

Mobilní web