Autobusoví řidiči chtějí stupňovat protesty, hrozí i neomezenou stávkou | E15.cz

Autobusoví řidiči chtějí stupňovat protesty, hrozí i neomezenou stávkou

Autobusoví řidiči chtějí stupňovat protesty, hrozí i neomezenou stávkou
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: archiv

ČTK

Řidiči veřejné autobusové dopravy začali chystat protestní akce kvůli nízkým platům. Protesty budou stupňovat a mohou vyvrcholit neomezenou stávkou. Požadují stanovení nejnižší mzdy pro autobusovou dopravu v rámci zajišťování dopravní obslužnosti.

Odboráři podle něho stále preferují jednání, ale to i půlrok po vyhlášení stávkové pohotovosti k ničemu nevedlo. Odboráři jednali se zaměstnavateli, zástupci krajů i vládou, ale bez výsledku. Znovu hodlají oslovit představitele všech parlamentních stran.

„Stávková pohotovost se přeměňuje v přípravu protestních akcí. Neřeknu, jakého bude protest rozsahu a jaké délky,“ řekl novinářům. První protestní akce se mohou týkat jen několika krajů, Pomajbík ale nevyloučil, že rovnou přistoupí k celorepublikové akci. „Je to pro nás nejjednodušší,“ podotkl. Přidat by se mohli i další řidiči, včetně řidičů kamionů, kteří jsou podle něho rovněž nespokojení.

Odborům se nelíbí, že kraje vyhlašují veřejné zakázky na dopravní obslužnost na základě nejnižší ceny. Vyhrávají tak firmy s nejnižšími náklady, tedy i mzdami pro řidiče. Odboráři navrhují, aby vláda stanovila obecně platným právním předpisem minimální mzdu řidičů v rámci veřejných zakázek. Ta by se měla pohybovat kolem 100 Kč na hodinu namísto dosavadní dosahované mzdy 70 až 80 korun.

Šoférů je nedostatek

Veřejnou autobusovou dopravu pro kraje zajišťuje zhruba 11 tisíc řidičů. Kvůli nízkým platům je kvalitních šoférů nedostatek, podle Pomajbíka jich chybí asi 6000.

Protesty řidičů odstartovala loni takzvaná jablonecká výzva, při které šoféři po celé zemi oblékli kvůli nízkým platům výstražné vesty. Žádali, aby se v tendrech na provoz autobusových linek zakotvila minimální mzda.

Už v minulém roce uváděli, že pokud se podmínky v linkové dopravě nezlepší, chtějí odbory přijít s ostřejšími protesty včetně stávky. Dopravní odboráři naposledy stávkovali v roce 2011.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!