Bez peněz už nakupuje auto skoro každý třetí Čech. Nastala doba pronájmů

Česko naplno zachvátil trend motorismu bez peněz. Tedy alespoň bez startovní investice do nákupu auta. Propříště může být argument prodejců o nízké ceně zcela mimo mísu, Češi si totiž začali auta ve velkém pronajímat. Bezmála třetina zákazníků z řad soukromníků, kteří za nákup nového přibližovadla nehodlají vydat statisíce korun, a sáhli by jinak po financování, totiž odjíždí z autosalónu se smlouvou o operativním leasingu.

Autosalon Škoda
20.2.2015 13:35   |  

Statistiku uvádí ve své zprávě Česká leasingová a finanční asociace (ČFLA). Jen v loňském roce zvolilo místo pořízení auta krátkodobější pronájem na 27 procent lidí, kteří by jinak museli na nákup auta využít půjčky nebo klasického leasingu.

V nedávné minulosti byl přitom operativní leasing spojován takřka výhradně s firemní klientelou, o čemž svědčí i data. Podle ČFLA ještě v roce 2011 takto „nakupoval“ auto ani ne každý desátý klient.

„Čeští zákazníci v poslední době výrazně přehodnotili své preference při pořizování automobilu pro soukromé účely. Jestliže dříve u nás jasně převládala snaha dobrat se pomocí externího financování k vlastnímu vozu, dnes už pro stále větší počet lidí není status vlastnictví podstatný,“ uvádí člen vedení ČLFA Jaromír Hájek.

Posun k západním trhům

V roce 2014 tak uzavřely členské firmy asociace s privátními klienty na operativní leasing nových vozů, případně na jejich krátkodobý pronájem, 7020 smluv, zatímco v roce 2011 to bylo pouhých 2342 kontraktů.

Mezi soukromými zákazníky je stále nejpopulárnějším nástrojem na financování nového vozu spotřebitelský úvěr, uvádí ČFLA, jeho podíl ale postupně klesá, a to zprudka. Zatímco před třemi lety si na úvěr bralo auto 89 procent klientů, roce 2011 na loňských 65.

„Česká společnost se v tomto ohledu posouvá směrem k nejvyspělejším západním trhům, kde je operativní leasing využíván fyzickými osobami zcela běžně,“ dodává Hájek.


Čtěte také:

Český trh se vzpamatoval, prodeje aut vzrostly loni téměř o 17 procent

Auto „all inclusive“ aneb 5 výhod operativního leasingu

ŠkoFIN spouští nový nástroj pro výběr a financování ojetých vozů


Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Moskva: Východ Evropy může poznat, jaké to je být na mušce našich raket

Moskva: Východ Evropy může poznat, jaké to je být na mušce našich raket

Moskva bude nucena odpovědět na americký protiraketový štít v Evropě, řekl dnes ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Řecka. Rumunsko a Polsko, kde jsou nebo budou systémy… více

Komerční prezentace
Mobilní web