Boeing: Čínská flotila letadel se v příštích 20 letech ztrojnásobí

aktualizováno Čínští letečtí dopravci v příštích dvou dekádách pořídí 5580 nových letadel, jejichž hodnota dosáhne 780 miliard dolarů. Předpovídá to výrobce letadel Boeing, podle nějž se tak počet dopravních letadel v Číně ztrojnásobí.

 Výroba nového Boeingu dreamliner
5.9.2013 16:03   |  

„Předpokládáme, že Čína díky silnému hospodářskému růstu a snazšímu přístupu lidí k letecké dopravě poroste každý rok o skoro sedm procent,“ uvedl viceprezident pro marketing Randy Tinseth. „Čína je pro Boeing klíčovým trhem,“ dodal.

Boeing předpokládá, že největší zájem bude o letadla s jednou uličkou jako jeho model 737 či konkurenční Airbusy A320, americká firma předpokládá prodej 3900 nových letadel. Již brzy by z toho koláče mohl ukrojit právě vyvíjený domácí Comac ARJ21 a hlavně větší Comac C919, který by na trh měl dorazit za tři roky.

Díky každoročnímu růstu na mezikontinentálních letech o 7,2 procenta ale stoupne i poptávka po dálkových letounech. Boeing věří, že za dvacet let se jich v Číně prodá 1440.

„Aby mohli soupeřit na mezinárodním trhu dálkových letů, snaží se naši čínští zákazníci o rozšíření své sítě a posílení kapacit,“ uvedl Tinseth. Čínské aerolinky rozšiřují nabídku spojů na všechny kontinenty snad s výjimkou Jižní Ameriky.

Za dvacet let se prodá 35 tisíc letadel

Rozvoji mezinárodní dopravy z Číny by mohlo pomoct zrušení monopolu na některých mezinárodních trasách, kterým Peking ochraňuje státní aerolinky Air China. „Probíhá vážná debata o zrušení zákazu (pro ostatní aerolinky),“ prohlásil nedávno Wej Chou, šéf Hainan Airlines. Ty by patřily k řadě firem, které by z liberalizace trhu profitovaly. Poptávku rostoucích čínských regionálních metropolí se ale chystají ukojit i evropští a američtí dopravci. Například Biritish Airways připravují otevření linky z Londýna do Čcheng-tu, aktivní je v Číně i Finnair.

Po celém světě se podle Boeingu za příštích dvacet let prodá 35 tisíc letadel v hodnotě 4,8 bilionu dolarů. Čína z celkové poptávky zaujme 16 procent.


O společnosti Boeing čtěte více:

Boeingu se nedaří prodávat největší model, nabízí dokonce výkup protiúčtem

Boeing získal přes stovku zakázek na nový letoun 787-10

Dreamliner v Česku nebude, Travel Service zrušil objednávku


Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web