Británie chce prodat svůj podíl v železničním přepravci Eurostar

Britská vláda se hodlá zbavit svých 40 procent ve společnosti Eurostar, která provozuje vlakové spojení mezi Británií a kontinentální Evropou. Prodej podílu v přepravci je součástí vládního plánu prodat do roku 2020 státní majetek za zhruba 20 miliard liber (700 miliard Kč), uvedla agentura Reuters.

 Vlak TGV Eurostar
13.10.2014 9:52   |  

Britský ministr financí George Osborne na závěr víkendového zasedání mezinárodních finančních institucí ve Washingtonu vydal sdělení, v němž vyzval zájemce o Eurostar k předložení nabídek do 31. října. Pokud budou nabídky dostatečně vysoké, mohla by být smlouva o prodeji uzavřena během prvního čtvrtletí příštího roku, dodal ministr.

Zdroje z finančních kruhů podle agentury Reuters v březnu odhadly, že prodej britského podílu v přepravci by mohl vládě vynést 300 milionů liber. Podle Osborna přispěje výnos z prodeje ke snížení britského veřejného dluhu.

Eurostar je od roku 2010 společným podnikem státních železničních společností Británie, Francie a Belgie. Francouzská železniční společnost SNCF vlastní ve firmě podíl 55 procent, belgická SNCB pět procent a britská LCR 40 procent. Francouzi a Belgičané se podle zdrojů rozhodli, že své podíly nabízet k prodeji nebudou.

Eurostar přepravila v loňském roce poprvé přes deset milionů cestujících a od roku 1994 už obsloužila 140 milionů cestujících. Její tržby z prodeje jízdenek loni vzrostly o sedm procent na 857 milionů liber a provozní zisk se zvýšil o čtyři procenta na 54 milionů liber.


Čtěte také:

Brusel chce zlevnit poplatky za Eurotunnel, hrozí sankcemi

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web