Britská vláda prodá podíl v Eurostaru za 757 milionů liber

Britská vláda se dohodla na prodeji svého čtyřicetiprocentního podílu ve společnosti Eurostar, která provozuje vlakové spojení mezi Británií a kontinentální Evropou. Podíl koupí za zhruba 757 milionů liber, zhruba 28,6 miliardy korun, britsko-kanadské konsorcium Patina Rail.

 Vlak Eurostar
4.3.2015 10:36   |  

Britský ministr financí George Osborne uvedl, že dohodnutá cena překonala očekávání. Prodej podílu je podle agentury Reuters součástí vládního plánu získat privatizací státních aktiv 20 miliard liber.

„Je to velmi dobrá dohoda. Umožní nám snížit státní dluh a investovat do naší infrastruktury,“ prohlásil Osborne. „Je to část našeho dlouhodobého plánu k zajištění budoucnosti Británie,“ dodal.

Konsorcium Patina Rail tvoří britská investiční firma Hermes a kanadský penzijní fond Caisse de dépot et placement du Québec (CDPQ). Většinovým majitelem Eurostaru zůstane francouzský železniční přepravce SNCF s podílem 55 procent. Zbývající pětiprocentní podíl bude nadále vlastnit belgická železniční firma SNCB.

Společnost Eurostar zahájila provoz v roce 1994. Od té doby již podle serveru BBC tunelem pod Lamanšským průlivem přepravila více než 145 milionů cestujících. Předloni roční počet cestujících poprvé překonal hranici deseti milionů osob.


Čtěte více:

Británie chce prodat svůj podíl v železničním přepravci Eurostar

Eurostar končí s TBWA Londýn

O dotované vlaky se bude soutěžit již letos, hlavně o tratě na severu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

JPMorgan: Devizové trhy fungují po brexitu dobře

Devizové trhy fungují po čtvrtečním rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie přes počáteční šok vcelku dobře. Tvrdí to Daniel Pinto z banky JPMorgan Chase, která je největším… více

Komerční prezentace
Mobilní web