Brusel schválil státní pomoc pro polské aerolinky. Získají 200 milionů eur

Polsko smí pomoci státním aerolinkám LOT, rozhodla Evropská komise. Národní dopravce získá 200 milionů eur (5,5 miliardy korun). Podle Komise pomoc neporušuje pravidla Evropské unie omezující státní pomoc pro podniky, protože má umožnit firmě stát se dlouhodobě životaschopnou, aniž by nepatřičně narušila hospodářskou soutěž.

Dreamliner aerolinek LOT
29.7.2014 13:36   |  

„LOT připravil důvěryhodný restrukturalizační plán, který by z něj měl udělat v blízké budoucnosti životaschopnou firmu. Současně se vzdá některých ziskových tras a slotů na několika letištích s hustým provozem, což vytváří příležitost pro jeho konkurenty a snižuje možnost narušení hospodářské soutěže způsobené poskytnutím podpory,“ uvedl v prohlášení komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Sloty jsou práva na přílety a odlety z letiště v určitou hodinu.

LOT je v problémech již několik let. Loni firma poprvé od roku 2008 vykázala čistý zisk díky restrukturalizaci a novým letadlům Boeing 787 Dreamliner. Na provozní úrovni však aerolinky zůstaly ve ztrátě kvůli nákladům na reorganizaci, omezení tras, snížení počtu zaměstnanců a silné konkurenci.

Aerolinky LOT vznikly před 85 lety a patří mezi nejstarší na světě. Několik let již společnost hledá nového investora. Polský parlament loni schválil návrh zákona, který otevírá cestu k privatizaci firmy. Společnost je členem letecké aliance Star Alliance a loni přepravila 4,6 milionu cestujících.


Čtěte také:

Další útok a oběti. Letecké společnosti kvůli bojům ruší lety do Tel Avivu

LOT a EY se dostaly do klinče žalob

Kolumbijský magnát má zájem o aerolinky LOT či Alitalia

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web