ČD nasadí railjety na trasu do Rakouska už od června

Fotogalerie České dráhy nasadí railjety na lince do Rakouska od poloviny června. Původně přitom počítaly s prodloužením linky Praha - Brno - Břeclav přes českou-rakouskou hranici teprve od změny jízdního řádu v prosinci. Od června budou na trase jezdit dva spoje, které zajistí nově pořízené expresní vlaky.

Vlak Railjet pro České dráhy Dalších 18 fotografií v galerii
29.5.2014 14:50   |  

Provoz vlaku Railjet je v současnosti po technické stránce schválený. Jejich dřívější nasazení ve zkušebním provozu i v sousedním Rakousku vyšlo z jednání s rakouskými drahami ÖBB, se kterými České dráhy na trase z Prahy do Štýrsého Hradce spolupracují. Uvedl to mluvčí tuzemského dopravce Petr Šťáhlavský.

Celkem dopravce nakoupil sedm railjetů od firmy Siemens za 100 milionů eur (zhruba 2,7 miliardy korun). Vlaky mohou jet maximální rychlostí 230 kilometrů v hodině, což ale v Česku není možné, rychlíky zde smí jezdit maximálně 160 kilometrů za hodinu.

V současnosti mají ČD dva railjety. Během června by měly získat třetí soupravu, která zatím bude sloužit jako záložní vozidlo, uvedl Šťáhlavský. Přestože stroje nyní jezdí ve zkušebním provozu, cestující v nich rozdíl od běžného provozu nepoznají. K dispozici mají totiž všechny služby, které může souprava poskytnout včetně dětského kina.

Railjety jsou netrakční soupravy (nemají vlastní pohonnou jednotku), soupravu pohání lokomotiva Taurus, kterou si ČD pro pohon jednotek půjčují od rakouských drah. Kapacita těchto vlaků je 442 míst k sezení. Z toho dopravce předpokládá šest míst v byznys třídě a dalších 42 sedadel v první třídě. Cestu mezi Prahou a Vídní má souprava ujet za čtyři hodiny a deset minut.


Čtěte také:

Railjet si vysloužil už při první jízdě pochvalu

České dráhy ve čtvrtek přivezou supervlak railjet

Další railjety definitivně nebudou. Dráhy se nechtějí zadlužit

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web