Češi získají přímý vlakový spoj do Nice, zajistí ho ruské dráhy

S novým železničním jízdním řádem se objeví na českých kolejích i jedna rarita. Ruské dráhy si nechaly do tuzemského grafikonu zapsat superdálkový vlak Moskva – Nice, který bude přes české území jezdit v úseku mezi Bohumínem a Břeclaví.

 Vlak na transsibiřské magistrále v Rusku
11.9.2013 16:12   |  

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka jej tak budou moci ve zmíněných stanicích (jinde zastavovat nebude) využít i čeští pasažéři, ovšem pouze pro cestu do zahraničí. Jak se dostanou k jízdenkám zatím není jasné.

„O prodeji jízdních dokladů ještě s ruskou stranou jednáme,“ uvedl Joklík. Nejsou známy ani podrobnosti o vzezření vlaku, jisté je pouze to, že jej napříč Moravou potáhne lokomotiva Českých drah. Ruské dráhy na dotazy deníku E15 neragovaly, zřejmě ale půjde o luxusní lůžkový spoj.

Směrem na západ pojede vlak vždy ve čtvrtek, odjezd z Břeclavi do Rakouska je plánován dvě minuty před polednem, zpět se bude vracet v neděli, na českém území se objeví před šestou večerní. Celou cestu Moskva – Nice urazí za zhruba 50 hodin.

Podobné dálkové spoje jsou dnes v Evropě díky levné a rychlé letecké dopravě ojedinělé, v jízdním řádu jich najdeme pomálu, směřují především na východ či jih. Z Prahy tak například stále jezdí přímé vozy do Moskvy a ucelený rychlík do Bělehradu.

Nejdelšími přímými vlaky se mohou díky Transsibiřské magistrále chlubit právě ruské dráhy. Nejdelším přímým vlakovým spojem světa je linka Moskva – Pchjongjang, která měří přes 10 tisíc kilometrů. Na trase Praha – Moskva musí vlak překonat vzdálenost dva tisíce kilometrů. Zmíněné Nice se stane nejzápadnější destinací ruských drah.


Čtěte také:

Dráhy znovu vypraví přímý spoj na Jadran, po čtyřech letech

Transsibiřská trať: Rusko chce protáhnout železnici přes Slovensko do Rakouska

Rusko dá miliardy do sibiřských železnic

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web