Češi získají přímý vlakový spoj do Nice, zajistí ho ruské dráhy

S novým železničním jízdním řádem se objeví na českých kolejích i jedna rarita. Ruské dráhy si nechaly do tuzemského grafikonu zapsat superdálkový vlak Moskva – Nice, který bude přes české území jezdit v úseku mezi Bohumínem a Břeclaví.

 Vlak na transsibiřské magistrále v Rusku
11.9.2013 16:12   |  

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka jej tak budou moci ve zmíněných stanicích (jinde zastavovat nebude) využít i čeští pasažéři, ovšem pouze pro cestu do zahraničí. Jak se dostanou k jízdenkám zatím není jasné.

„O prodeji jízdních dokladů ještě s ruskou stranou jednáme,“ uvedl Joklík. Nejsou známy ani podrobnosti o vzezření vlaku, jisté je pouze to, že jej napříč Moravou potáhne lokomotiva Českých drah. Ruské dráhy na dotazy deníku E15 neragovaly, zřejmě ale půjde o luxusní lůžkový spoj.

Směrem na západ pojede vlak vždy ve čtvrtek, odjezd z Břeclavi do Rakouska je plánován dvě minuty před polednem, zpět se bude vracet v neděli, na českém území se objeví před šestou večerní. Celou cestu Moskva – Nice urazí za zhruba 50 hodin.

Podobné dálkové spoje jsou dnes v Evropě díky levné a rychlé letecké dopravě ojedinělé, v jízdním řádu jich najdeme pomálu, směřují především na východ či jih. Z Prahy tak například stále jezdí přímé vozy do Moskvy a ucelený rychlík do Bělehradu.

Nejdelšími přímými vlaky se mohou díky Transsibiřské magistrále chlubit právě ruské dráhy. Nejdelším přímým vlakovým spojem světa je linka Moskva – Pchjongjang, která měří přes 10 tisíc kilometrů. Na trase Praha – Moskva musí vlak překonat vzdálenost dva tisíce kilometrů. Zmíněné Nice se stane nejzápadnější destinací ruských drah.


Čtěte také:

Dráhy znovu vypraví přímý spoj na Jadran, po čtyřech letech

Transsibiřská trať: Rusko chce protáhnout železnici přes Slovensko do Rakouska

Rusko dá miliardy do sibiřských železnic

Autor: Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena, doposud přitom průzkumy veřejného mínění svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki… více

Komerční prezentace
Mobilní web