Češi získají přímý vlakový spoj do Nice, zajistí ho ruské dráhy | E15.cz

Češi získají přímý vlakový spoj do Nice, zajistí ho ruské dráhy

Češi získají přímý vlakový spoj do Nice, zajistí ho ruské dráhy
11. září 2013 • 16:12
S novým železničním jízdním řádem se objeví na českých kolejích i jedna rarita. Ruské dráhy si nechaly do tuzemského grafikonu zapsat superdálkový vlak Moskva – Nice, který bude přes české území jezdit v úseku mezi Bohumínem a Břeclaví.

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka jej tak budou moci ve zmíněných stanicích (jinde zastavovat nebude) využít i čeští pasažéři, ovšem pouze pro cestu do zahraničí. Jak se dostanou k jízdenkám zatím není jasné.

„O prodeji jízdních dokladů ještě s ruskou stranou jednáme,“ uvedl Joklík. Nejsou známy ani podrobnosti o vzezření vlaku, jisté je pouze to, že jej napříč Moravou potáhne lokomotiva Českých drah. Ruské dráhy na dotazy deníku E15 neragovaly, zřejmě ale půjde o luxusní lůžkový spoj.

Směrem na západ pojede vlak vždy ve čtvrtek, odjezd z Břeclavi do Rakouska je plánován dvě minuty před polednem, zpět se bude vracet v neděli, na českém území se objeví před šestou večerní. Celou cestu Moskva – Nice urazí za zhruba 50 hodin.

Podobné dálkové spoje jsou dnes v Evropě díky levné a rychlé letecké dopravě ojedinělé, v jízdním řádu jich najdeme pomálu, směřují především na východ či jih. Z Prahy tak například stále jezdí přímé vozy do Moskvy a ucelený rychlík do Bělehradu.

Nejdelšími přímými vlaky se mohou díky Transsibiřské magistrále chlubit právě ruské dráhy. Nejdelším přímým vlakovým spojem světa je linka Moskva – Pchjongjang, která měří přes 10 tisíc kilometrů. Na trase Praha – Moskva musí vlak překonat vzdálenost dva tisíce kilometrů. Zmíněné Nice se stane nejzápadnější destinací ruských drah.

 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením