České radary pronikly do Indie, hlídají nebe nad Bombají i Dillí

Pardubický výrobce radarů Eldis se úspěšně uchytil v Indii. Tříčlenný tým firemních techniků před pár týdny nainstaloval a zprovoznil kombinovaný radar na mezinárodním letišti v Amritsaru poblíž pákistánských hranic. Celkem již Eldis dodal Indům systémy pro osm letišť za stovky milionů korun, jeho práce v zemi tím ale zdaleka nekončí. S indickou správou letišť již společnost podepsala další kontrakt.

 Letadlo Air India na letišti v Dillí
3.12.2015 14:23   |  

„Náš kombinovaný radar RL-2000/MSSR-1 v Amritsaru je poslední z tendru pro Airports Authority of India, který byl podepsán v roce 2012 a zahrnoval radarové systémy pro osm indických letišť,“ sdělil serveru E15.cz mluvčí Eldisu Pardubice Martin Dufek.

Český výrobce v současnosti kromě Amritsaru kompletně pokrývá letový prostor ve dvou největších městech země, Dillí a Bombaji, hlídat nebe pomáhá tuzemský systém třeba i v Kalkatě.

Firma navíc uspěla také v navazující soutěži. Od loňského listopadu má uzavřenou smlouvu na dodávky pro dalších šest letišť a brzy zahájí montáže. „Radarové systémy jsou již na místě a v současné době probíhá příprava pro jejich instalaci,“ dodal Dufek. I v tomto případě má jít o byznys v řádu stovek milionů, konkrétní ceny obou zakázek však odmítl zveřejnit.

Moderní česká technika podle ohlasu lokálních médií katapultuje západoindický Amritsar mezi technologicky nejvyspělejší vzdušné přístavy země. Dispečeři v Amritsaru dosud měli omezené možnosti, například mohli navádět letadla jen pomocí hlasové komunikace.

Dodaný radar s dosahem přes 100 kilometrů dokáže komplexně zabezpečit letové pohyby v zájmové oblasti letiště, přičemž letadla identifikuje dvěma způsoby – principem dotazu a odpovědi a zachycováním odraženého signálu. „Systém zároveň sleduje meteorologické jevy, čímž usnadňuje plánování přistávacích a vzletových manévrů. Všechna zpracovaná data se zobrazují personálu na řídící věži,“ vysvětlil mluvčí.

Firma exportuje do celého světa
Eldis Pardubice vznikl v roce 1991 coby jedna z mnoha firem navazujících na bývalý elektrotechnický podnik Tesla. Majiteli společnosti jsou východočeští podnikatelé Petr Krejcar a Zbyněk Sirůček. Eldis zaměstnává 160 lidí, loni vykázal obrat téměř 214 milionů korun a čistý zisk přes 15 milionů. Firma dodává techniku pro řízení letového provozu i protivzdušnou obranu. Mezi její hlavní produkty patří primární přehledový radar RL-2000, sekundární přehledový radar MSSR-1 a přesný přistávací radar PAR-E. Zároveň zajišťuje také modernizace starších radarových systémů. Eldis většinu své výroby vyváží do zahraničí, zákazníky má ve víc než 20 zemích celého světa.

Čtěte také:

Dispečerům mizela letadla, zřejmě to zavinili čeští výrobci radarů

V Indii zapojili jednu z největších turbín na světě, dodala ji Škoda Power

Český Papcel pronikl do Indie, dostal zakázku za 400 milionů

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15 , David Vagaday Autor: David Vagaday vedoucí editor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí aktualizováno

Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo dnes po 11:00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.… více

Komerční prezentace
Mobilní web