Česko jedná o výměně přístavů v Hamburku, může k ní dojít do pěti let | E15.cz

Česko jedná o výměně přístavů v Hamburku, může k ní dojít do pěti let

ČTK

Česká republika by během tří až pěti let mohla vyměnit dvě svá přístavní území v Hamburku za jinou lokalitu. V Berlíně to řekl šéf Ředitelství vodních cest České republiky Lubomír Fojtů. Příprava nového přístavu na provoz podle něj bude vyžadovat stamilionové investice.

Česká republika má v Hamburku tři přístavní území: Sálský, Vltavský a Peutský přístav. Sálský a Vltavský přístav byly na základě Versailleské smlouvy v roce 1929 propůjčeny Československu na 99 let. Peutský přístav Československo v roce 1929 zakoupilo. Od roku 1993 spravuje přístavní území Česká republika.

"Německo se chystalo na olympijské hry a potřebovalo naše území k tomu, aby tam mohla vzniknout olympijská vesnice," připomíná Fojtů začátek jednání o možné výměně Sálského a Vltavského přístavu za jinou lokalitu. Hamburk už v roce 2015 Česku nabídl území v centrálním přístavu, z pořadatelství olympijských her a tedy i výměny území ale nakonec sešlo.

Hamburk nabízí Česku náhradní území za přístavy. Výměna je možná, říká Ťok

Nyní je na stole nabídka výměny přístavů za jiné území. "Je to rozhodně plus, protože se tam dostanou námořní lodě, zatímco k našemu dnešnímu území se nedostanou," říká Fojtů, podle něhož i nový areál leží v centrálním hamburském přístavu.

"Je to stejně velké jako stávající Sálský a Vltavský přístav dohromady, to znamená zhruba 30.000 metrů čtverečních," podotýká. "Je tam nábřežní hrana pro námořní a říční lodě o délce 200 až 250 metrů," popisuje území. Hamburk by do místa měl přivést silnici a vlečku, tíhu investic do zpevněné plochy nebo budov by neslo Česko.

Stát zvýší kapacity v Hamburku, opraví stání lodí

O výměně by měl v nejbližší době jednat český ministr dopravy Dan Ťok a hamburský primátor Olaf Scholz. "Podle hamburského přístavu by k výměně mohlo dojít za tři až pět let," uzavírá Fojtů.

Prohloubení koryta Labe v Hamburku je zčásti protiprávní, rozhodl soud

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!