Český aeroholding bude. A s ním i splátky za letadla

20.1.2011 7:32   |  

Český aeroholding, v němž spojí síly státní firmy České aerolinie a Letiště Praha, může vzniknout. Zařídila to vláda, která schválila privatizaci části majetku Správy Letiště Praha. Tento krok byl jediným předpokladem pro založení aeroholdingu.

Správa Letiště Praha je zbytkový státní podnik. Stará se hlavně o pozemky, na něž se vztahují restituce. Z jeho jmění vezme ministerstvo financí 50 milionů korun a založí holding. Do něj poté vloží majetkové účasti státu v ČSA a Letišti Praha. „Vznikne stabilní a kapitálově silný subjekt pod přímým dohledem státu, který dosáhne díky řadě synergií významných provozních a finančních úspor,“ sdělily aerolinky 25. listopadu, den poté, co kabinet odsouhlasil plán na vytvoření holdingu. Nové prohlášení včera nevydaly.

Začlenění ziskového letiště a ztrátového operátora pod jednu střechu přinese však podle informací deníku E15 také další efekt: umožní nasměrovat finanční toky tam, kde je potřeba. Jednou z výzev je podle zasvěcených zdrojů úhrada finančního leasingu letadel. Z výroční zprávy za rok 2007 vyplývá, že ČSA využily opci na dalších osm letadel Airbus A319 za 576,6 milionu dolarů s termínem dodání 2011 až 2012. Platí-li úměra, že datem splatnosti je datum dodávky strojů, budou ČSA letos potřebovat nemalou hotovost. Termín části úhrad připadá prý už na leden.

Experti podotýkají, že aeroholding nemá ve světě obdoby. „Je to netypický krok, jehož důvod nebyl zcela objasněn. Navíc neznáme loňská čísla ČSA,“ řekl analytik Cyrrusu Jan Procházka. „Je to pomoc jednomu partnerovi, snad nebude trpět ten druhý,“ dodal.

Koordinovat, finančně řídit a provádět synergie bude mateřská společnost, akciovka Český aeroholding. Každá ze sedmi obchodně samostatných dcer se tak může zaměřit na hlavní předmět svého podnikání. Jde o provozování letiště (Letiště Praha), pravidelné přepravy (České aerolinie), charterů (Holidays Czech Airlines), pozemní odbavování letadel a cestujících (Czech Airlines Handling), údržbu strojů (Czech Airlines Technics), výcvik pilotů a Facility Management (budou teprve založeny).

Přechod k holdingové struktuře má probíhat postupně v několika na sebe navazujících fázích, hotovo by mělo být do konce roku 2012. „Tento krok je součástí restrukturalizačního plánu ČSA. Záměrem je, aby se aerolinie ozdravily a mohly jít do nové privatizace za vyšší cenu než posledně,“ řekl deníku E15 před několika týdny místopředseda dozorčí rady ČSA a vrchní ředitel Správy majetku na ministerstvu financí Tomáš Uvíra.

Představenstvo

» Miroslav Dvořák, šéf ČSA a Letiště Praha
» Petr Vlasák, finanční ředitel letiště
» Philippe Moreels, viceprezident pro marketing, prodej a ekonomiku ČSA
» Marta Guthová, vrchní ředitelka pro neletecký obchod, provoz a centrální nákup společnosti letiště
» Josef Adam, viceprezident pro ICT, personální a právní záležitosti společnosti ČSA

Pramen ministerstvo financí

Autor: Igor Záruba, Jan Šindelář

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web