Chceme dalších 650 milionů. Vlastník opencard vyhrožuje Praze soudem | E15.cz

Chceme dalších 650 milionů. Vlastník opencard vyhrožuje Praze soudem

Chceme dalších 650 milionů. Vlastník opencard vyhrožuje Praze soudem
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Štěpán Bruner

ČTK, bru

Vlastník opencard, firma EMS, žádá po Praze, dopravním podniku a městské firmě Operátor opencard celkem 654 milionů korun. Nárokuje si je například za porušení licenčních smluv, služby nebo poškozování dobrého jména firmy. V minulosti již EMS nárokovala 170 milionů, z nichž se o 60 milionů korun soudí. Kartu opencard vlastní přes 1,2 milionu lidí. Město za systém zaplatilo asi 1,74 miliardy korun. Podle primátorky Adriany Krnáčové částka dokazuje, jak je karta nevýhodná.

Po samotném hlavním městě bude chtít EMS zhruba 116 milionů korun, po Operátoru opencard pak zhruba 470 milionů, zbylou částku pak po dopravním podniku. Za letošní rok, za období od ledna do 31. července, je dluh města podle EMS 11,09 milionu korun, tato částka je zahrnuta v té celkové.

Zda se bude o peníze EMS soudit, se společnost zatím nerozhodla. „Preferujeme mimosoudní vyjednávání, pokud k němu nedojde, jsme připraveni učinit právní kroky. Nyní čekáme na odpověď,“ řekl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Krnáčová uvedla, že se město kvůli výši částky obrátí na soud. „To co požaduje EMS po Praze, chtít samozřejmě můžou, ale nechme rozhodnout soud, zda je ta částka legitimní. Pro mě je důležité, že tím co děláme a už jsme v souvislosti s Opencard udělali, zabraňujeme tomu, aby na nás někdo činil nátlak. Částka jenom opět dokazuje, jak je to od začátku pro Prahu nevýhodný projekt,“ uvedla.

Nevím, jak reagovat, když po vás někdo sprostě chce 650 milionů

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) označil požadavek EMS za „výstřel od boku“. „Není problém takové částky střílet od boku. Když se na to podíváte, je to postavené na poškozování jména a podobně, tak to opravdu můžete nastřelit od boku. Jinak, já nevím, jak reagovat na to, když po vás někdo sprostě chce 650 milionů,“ řekl Dolínek.

Praha nemá s EMS smlouvu na podporu systému opencard a neplatí za licence. Firma proto již před časem podala žaloby o celkem 60 milionů korun jak na magistrát, tak na dopravní podnik. Spory se táhnou řadu měsíců. „Pokud ty částky jsou reálné, vždy jsme připraveni jednat, jinak ale ať o jejich výši rozhodne soud,“ řekl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Bez smlouvy

Praha nemá s EMS smlouvu na podporu systému opencard a neplatí za licence. Firma proto již před časem podala žaloby o celkem 60 milionů korun jak na magistrát, tak na dopravní podnik. Spory se táhnou řadu měsíců.

Karta Pražana pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS). Praha ji postupně začala zavádět od roku 2006. Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících. Městu postupně docházejí licence pro vydávání nových karet, zároveň končí možnost opětovně prodloužit platnost vydaných karet.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!