Čínská Cosco má vedle přístavu Pireus zájem také o řeckou železnici

Čínská společnost Cosco, která jako jediná předložila nabídku v privatizaci největšího řeckého přístavu Pireus, má zájem také o železniční podnik Trainose. Cosco má v plánu vytvořit evropské centrum pro překládku zboží a v případě, že získá přístav Pireus i firmu Trainose, získala by námořní spojení se Suezským průplavem a železniční spojení na Balkán a do střední a východní Evropy.

 vlak TrainOSE
5.2.2016 15:51   |  

Společnost Cosco je jediným zájemcem o 67 procent akcií v největším řeckém přístavu a minulý měsíc nabídku zvýšila na 400 milionů dolarů (téměř deset miliard korun). Očekává se, že bude brzy jmenována prioritním investorem. Pireus je významnou námořní branou do Asie, východní Evropy a severní Afriky.

V případě železniční společnosti ale čínskou firmu čeká zřejmě konkurence. Podle zdrojů má zájem o Trainose mimo jiné americký železniční holding Watco. Zájem má i blíže neurčená řecká skupina, která podle zdroje nyní hledá partnera.

Jediný poskytovatel železničních služeb

Řecká privatizační agentura HRADF vyzvala případné zájemce, aby vyjádřili předběžný zájem o privatizaci Trainose od 1. února. Trainose je jediným poskytovatelem železničních služeb v Řecku.

Spekuluje se také, že Cosco předloží nabídku na rozvoj a provoz řeckého centra pro nákladní dopravu s přístupem k železniční síti a přístavu Pireus. Závazné nabídky mají být předložené do 31. května. Cosco vlastní mimo jiné i podíly v terminálech v Suezském průplavu a v belgických Antverpách.


Čtěte také:

Řecko se znovu pokusí o prodej železničního přepravce TrainOSE

O největší řecký přístav Pireus má zájem pouze čínská firma Cosco

Čína chce z aténského přístavu Pireus konkurenta Hamburku nebo Rotterdamu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web