Čínská Cosco má vedle přístavu Pireus zájem také o řeckou železnici

Čínská společnost Cosco, která jako jediná předložila nabídku v privatizaci největšího řeckého přístavu Pireus, má zájem také o železniční podnik Trainose. Cosco má v plánu vytvořit evropské centrum pro překládku zboží a v případě, že získá přístav Pireus i firmu Trainose, získala by námořní spojení se Suezským průplavem a železniční spojení na Balkán a do střední a východní Evropy.

 vlak TrainOSE
5.2.2016 15:51   |  

Společnost Cosco je jediným zájemcem o 67 procent akcií v největším řeckém přístavu a minulý měsíc nabídku zvýšila na 400 milionů dolarů (téměř deset miliard korun). Očekává se, že bude brzy jmenována prioritním investorem. Pireus je významnou námořní branou do Asie, východní Evropy a severní Afriky.

V případě železniční společnosti ale čínskou firmu čeká zřejmě konkurence. Podle zdrojů má zájem o Trainose mimo jiné americký železniční holding Watco. Zájem má i blíže neurčená řecká skupina, která podle zdroje nyní hledá partnera.

Jediný poskytovatel železničních služeb

Řecká privatizační agentura HRADF vyzvala případné zájemce, aby vyjádřili předběžný zájem o privatizaci Trainose od 1. února. Trainose je jediným poskytovatelem železničních služeb v Řecku.

Spekuluje se také, že Cosco předloží nabídku na rozvoj a provoz řeckého centra pro nákladní dopravu s přístupem k železniční síti a přístavu Pireus. Závazné nabídky mají být předložené do 31. května. Cosco vlastní mimo jiné i podíly v terminálech v Suezském průplavu a v belgických Antverpách.


Čtěte také:

Řecko se znovu pokusí o prodej železničního přepravce TrainOSE

O největší řecký přístav Pireus má zájem pouze čínská firma Cosco

Čína chce z aténského přístavu Pireus konkurenta Hamburku nebo Rotterdamu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web