CNG letos jede. Přečtěte si porovnání s klasickými palivy

Přes pokles cen pohonných hmot poptávka po stlačeném zemním plynu letos (CNG) výrazně roste. „Naše plničky prodaly od začátku roku už téměř 450 tisíc metrů krychlových tohoto paliva. Je to o 133 procent více než ve stejném období loni a skoro třikrát víc než v roce 2014,“ dokladuje Rodan Broskevič, generální ředitel společnosti Vítkovice Doprava. Současně znovu vysvětluje, že litr CNG se nerovná litru benzinu či nafty a dává návod řidičům, jak se ve spotřebě orientovat.

Ilustrační foto
19.2.2016 10:34   |  

„Důležitý je totiž obsah energie v palivu. Stlačený zemní plyn se chová jako 130oktanový benzín, tedy jako prémiové palivo. Kilogram CNG tak co do energie neodpovídá jednomu litru benzínu nebo nafty. V kilogramu CNG je tolik energie jako v 1,5 litru benzínu nebo 1,3 litru nafty,“ vysvětluje Broskevič.

Obsah energie v palivu
CNG13,3 kWh/kg
Benzín8,6 kWh/l
Nafta9,9 kWh/l

Pramen: Vítkovice Doprava

Pro rychle rostoucí prodeje je podle Broskeviče podstatný i růst sítě CNG plniček a doplňkové služby v podobě mobilních plynovodů, které umožňují stavět plničky i tam, kam není doveden klasický plynovod. Společnost Vítkovice Doprava zastřešuje prodej CNG ve skupině Vítkovice Machinery Group, která je s celkovým počtem 24 plnících stanic (veřejné i podnikové) největším provozovatelem CNG plniček v České republice.

Anketa

Uvažujete o pořízení vozu na CNG?

ano ne

V anketě hlasovalo 205 čtenářů.

další ankety

Vítkovice loni prodaly téměř tři miliony kubíků CNG, z toho koncovým zákazníkům v síti plnících stanic kolem 2,6 milionů metrů krychlových, což znamená meziročně nárůst prodeje o 106 procent na zhruba 50 milionů korun. Za posledních pět let prodeje poskočily desetinásobně.

Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) pro automobily v Česku se v loňském roce meziročně zvýšila o 45,7 procenta na rekordních 43,59 milionu metrů krychlových. Za posledních deset let se zvýšila více než dvanáctkrát.

V Česku podle informací Českého plynárenského svazu jezdí v současné době zhruba 13 tisíc vozidel na CNG, což je o čtyři tisíce více než před rokem. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu je v ČR celkově registrováno 7,07 milionu vozidel. Podíl těch s pohonem na CNG tak tvoří necelé dvě desetiny procenta.

Porovnání CNG s prémiovými palivy

Pramen: Vítkovice Doprava


Čtěte také:

Češi s CNG auty loni projezdili téměř o polovinu více plynu

V Česku jezdí 880 CNG autobusů. Registrace loni vzrostly na čtvrtinu


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web