CNG letos jede. Přečtěte si porovnání s klasickými palivy | E15.cz

CNG letos jede. Přečtěte si porovnání s klasickými palivy

CNG letos jede. Přečtěte si porovnání s klasickými palivy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk
19. února 2016 • 10:34
Přes pokles cen pohonných hmot poptávka po stlačeném zemním plynu letos (CNG) výrazně roste. „Naše plničky prodaly od začátku roku už téměř 450 tisíc metrů krychlových tohoto paliva. Je to o 133 procent více než ve stejném období loni a skoro třikrát víc než v roce 2014,“ dokladuje Rodan Broskevič, generální ředitel společnosti Vítkovice Doprava. Současně znovu vysvětluje, že litr CNG se nerovná litru benzinu či nafty a dává návod řidičům, jak se ve spotřebě orientovat.

„Důležitý je totiž obsah energie v palivu. Stlačený zemní plyn se chová jako 130oktanový benzín, tedy jako prémiové palivo. Kilogram CNG tak co do energie neodpovídá jednomu litru benzínu nebo nafty. V kilogramu CNG je tolik energie jako v 1,5 litru benzínu nebo 1,3 litru nafty,“ vysvětluje Broskevič.

Obsah energie v palivu
CNG13,3 kWh/kg
Benzín8,6 kWh/l
Nafta9,9 kWh/l

Pramen: Vítkovice Doprava

Pro rychle rostoucí prodeje je podle Broskeviče podstatný i růst sítě CNG plniček a doplňkové služby v podobě mobilních plynovodů, které umožňují stavět plničky i tam, kam není doveden klasický plynovod. Společnost Vítkovice Doprava zastřešuje prodej CNG ve skupině Vítkovice Machinery Group, která je s celkovým počtem 24 plnících stanic (veřejné i podnikové) největším provozovatelem CNG plniček v České republice.

Vítkovice loni prodaly téměř tři miliony kubíků CNG, z toho koncovým zákazníkům v síti plnících stanic kolem 2,6 milionů metrů krychlových, což znamená meziročně nárůst prodeje o 106 procent na zhruba 50 milionů korun. Za posledních pět let prodeje poskočily desetinásobně.

Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) pro automobily v Česku se v loňském roce meziročně zvýšila o 45,7 procenta na rekordních 43,59 milionu metrů krychlových. Za posledních deset let se zvýšila více než dvanáctkrát.

V Česku podle informací Českého plynárenského svazu jezdí v současné době zhruba 13 tisíc vozidel na CNG, což je o čtyři tisíce více než před rokem. Podle dat Sdružení automobilového průmyslu je v ČR celkově registrováno 7,07 milionu vozidel. Podíl těch s pohonem na CNG tak tvoří necelé dvě desetiny procenta.

Porovnání CNG s prémiovými palivy

Porovnání CNG s prémiovými palivyPorovnání CNG s prémiovými palivyAutor: Vítkovice Doprava
Pramen: Vítkovice Doprava

Autor: try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!